Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  C2high2fly's Rating My Rating
1
Selena 1997,  PG)
2
Love and Basketball 2000,  PG-13)
3
Set It Off 1996,  R)
4
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
I give this movie is a very good movie.
5
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
it shows alot of diversity
6
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
7
What's Love Got To Do With It? 1993,  R)
8
You Got Served 2004,  PG-13)
9
Jump In! 2007,  Unrated)
10
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
11
Shall We Dance 2004,  PG-13)
12
Dora the Explorer - Dance to the Rescue 2005,  Unrated)
13
Dora the Explorer: Save the Day! 2006,  Unrated)
14
White Men Can't Jump 1992,  R)
15
White Christmas 1954,  Unrated)
16
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
17
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
18
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
19
Love + Hate 2005,  Unrated)
20
A Thin Line Between Love and Hate 1996,  R)
21
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
22
Thicker Than Water 1999,  R)
23
Step Up 2006,  PG-13)
24
Honey, I Blew Up the Kid 1992,  PG)
Honey, I Blew Up the Kid
funny movie
25
Friends & Lovers 1999,  R)
26
Just Friends 2005,  PG-13)
27
Best Friends 1982,  PG)
28
Just Between Friends 1986,  PG-13)
29
Sabrina the Teenage Witch in Friends Forever 2003,  G)
30
Sex Is Comedy 2002,  R)
31
sex, lies, and videotape 1989,  R)
32
Love & Sex 2000,  R)
33
3000 Miles to Graceland 2001,  R)
34
Psycho II 1983,  R)
35
The Perfect Score 2004,  PG-13)
36
Hustle 1975,  R)
37
Hustle & Flow 2004,  R)
38
Kung Fu Hustle 2004,  R)
39
Get Rich or Die Tryin' 2005,  R)
40
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
41
Dr. Dolittle 3 2006,  PG)
42
Antz 1998,  PG)
43
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
44
Jarhead 2005,  R)
45
Full Metal Jacket 1987,  R)
46
The Jacket 2005,  R)
47
Turbulence 3 - Heavy Metal 2001,  R)
48
Maria Full of Grace 2003,  R)
49
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
50
Paid in Full 2002,  R)
51
Four Friends 1981,  R)
52
Growing Up With Winnie the Pooh - Friends Forever 1988,  Unrated)
Growing Up With Winnie the Pooh - Friends Forever
I love whinnie the pooh
53
True Friends 1998,  R)
54
Your Friends & Neighbors 1998,  R)
55
American Friends 1993,  PG)
56
American Dreamz 2002,  PG-13)
57
American History X 1998,  R)
58
American Beauty 1999,  R)
59
American Wedding 2003,  R)
60
American Pie 1999,  R)
61
American Outlaws 2001,  PG-13)
62
The Players Club 1998,  R)
63
Friday 1995,  R)
Friday
BAd ass movie
64
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
65
Freaky Friday 2003,  PG)
66
Next Friday 2000,  R)
67
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
68
Friday After Next 2002,  R)
Friday After Next
bad ass man
69
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
70
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
71
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
72
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
73
Friday the 13th 1980,  R)
74
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
75
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
76
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
77
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
78
Walker Texas Ranger 3: Deadly Reunion 1994,  Unrated)
Walker Texas Ranger 3: Deadly Reunion
I love the tv shows
79
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
80
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
81
I'll Always Know What You Did Last Summer 2006,  R)
82
Full Body Massage 1995,  R)
Full Body Massage
EXLEINENT
83
Dance Academy (Body Beat) 1988,  PG)
84
Lean on Me 1989,  PG-13)
85
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) 2002,  PG-13)
86
A Walk to Remember 2002,  PG)
87
Remember the Titans 2000,  PG)
88
A Night to Remember 1958,  Unrated)
89
Book of Love 2003,  R)
90
The Jungle Book 1967,  G)
91
The Jungle Book 2 2003,  G)
92
Little Black Book 2004,  PG-13)
93
A Christmas Carol: The Musical 2004,  G)
94
This Year's Love 1999,  Unrated)
95
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Iloved this movie
96
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
97
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
The Lion King 2 - Simba's Pride
a very sad movie
98
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
99
King Kong 2005,  PG-13)
100
Date Movie 2006,  PG-13)
101
Blind Date 1987,  PG-13)
102
Mom's Got a Date with a Vampire 2000,  Unrated)
103
My Date with the President's Daughter 1998,  Unrated)
104
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
105
The Sex Movie 2006,  Unrated)
106
Hitch 2005,  PG-13)
107
Norbit 2007,  PG-13)
108
Ghost Dad 1990,  PG)
109
Real Ghost Stories (TV SHOW) 2004,  Unrated)
110
Ghost Ship 2002,  R)
111
Urban Ghost Story 1998,  R)
112
Scooby-Doo and the Witch's Ghost 1999,  Unrated)
113
Ghost Rider 2007,  PG-13)
114
Scary Movie 2000,  R)
115
Scary Movie 2 2001,  R)
116
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
117
The Jetsons 1990,  G)
118
The Tigger Movie 2000,  G)
119
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
120
Finding Nemo 2003,  G)
121
Finding Neverland 2004,  PG)
122
A Dangerous Woman 1993,  R)
A Dangerous Woman
The bitch every crazy
123
Seduction - Cruel Woman 1985,  Unrated)
124
The Woman Next Door (La femme d'à côté) 1981,  R)
125
Pretty Woman 1990,  R)
126
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
127
Freddy Got Fingered 2001,  R)
128
Down with Love 2003,  PG-13)
129
How I Got Into College 1989,  PG-13)
130
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
131
Grandma Got Run Over By A Reindeer 2000,  Unrated)
132
The Boogeyman 1980,  R)
133
Against the Ropes 2004,  PG-13)
Against the Ropes
best boxing movie
134
The Incredibles 2004,  PG)
135
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
136
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
137
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
138
Baby Boy 2001,  R)
Baby Boy
a very good sex movie
139
Baby Cakes 1989,  R)
140
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
another good boxing movie but its truly is sad
141
Baby Geniuses 1999,  PG)
142
Scream 1996,  R)
143
Scream 2 1997,  R)
144
Scream 3 2000,  R)
145
Casper Meets Wendy 1998,  PG)
146
Casper 1995,  PG)
Casper
BOOOOOO
147
Casper - A Spirited Beginning 1997,  PG)
148
From Justin To Kelly 2003,  PG)
149
Shrek 2001,  PG)
150
Shrek 2 2004,  PG)
151
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
it a good movie
152
Face/Off 1997,  R)
153
Better Off Dead 1985,  PG)
154
Grease 1978,  PG)
155
Grease 2 1982,  PG)
156
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
I would say that Amanda Byines has this whole acting career down backed
157
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
158
Cadet Kelly 2002,  Unrated)
159
Twitches 2005,  Unrated)
160
Raise Your Voice 2004,  PG)
161
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
162
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
163
The Perfect Man 2005,  PG)
164
The Perfect Stranger 2005,  Unrated)
165
A Perfect Murder 1998,  R)
166
Picture Perfect 1995,  Unrated)
167
Just One of the Girls (Anything for Love) 1993,  R)
168
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Those mean BITCHES
169
The Cheetah Girls 2003,  Unrated)
170
Uptown Girls 2003,  PG-13)
171
Calendar Girls 2003,  PG-13)
172
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
173
Bad Girls 1994,  R)
174
The Powerpuff Girls - The Movie 2002,  PG)
175
Material Girls 2006,  PG)
176
Agent Cody Banks 2003,  PG)
177
Agent Cody Banks 2 - Destination London 2004,  PG)
178
Four Brothers 2005,  R)
179
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
180
Soul Food 1997,  R)
181
Fight Club 1999,  R)
182
Good Burger 1997,  PG)
183
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
184
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
185
Father of the Bride 1991,  PG)
186
Runaway Bride 1999,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments