Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  byurside's Rating My Rating
1
Sweet November 2001,  PG-13)
Sweet November
so romantic so true loved it..but very sad and depressing..
2
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
loved it's idea so creative..someone who can change things happens in the past
3
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
Loved it ..so innocent love.. painful childhood
with a happy ending
4
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
soo romantic
5
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
switching lives..loved it
6
Last Holiday 2006,  PG-13)
7
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
8
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
9
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
AMAZING
10
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
i don't like musicals..but this one will make you fall in love with
11
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
12
In Her Shoes 2005,  PG-13)
13
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
wow..so sad but so romantic..like this type of movies somtimes..emotional and true love
14
The Notebook 2004,  PG-13)
15
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
16
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
17
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
18
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Inspirational movie <3
19
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments