My Favorite Movies


  1. bxkxrxxxx
  2. Heather

Give list a short description

  bxkxrxxxx's Rating My Rating
1
Brick 2006,  R)
Brick
Best movie with the best plot and the best performances. Ever. Clearly.
2
Murder by Death 1976,  PG)
Murder by Death
Funniest movie ever!!
3
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
I love this movie. It is a must-see for all movie fans in general.
4
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
This is such a classic! Everyone loves this movie, and Bender is a genius.
5
American Beauty 1999,  R)
6
Saw 2004,  R)
Saw
I love the entire series but this one set itself in history as the most WTF ending.
7
Halloween 1978,  R)
Halloween
Michael Myers scares the **** out of me! Yeah.
8
Dreamland 2006,  PG-13)
Dreamland
I know the pretty girl in a trailer park is pretty unrealistic but I love this movie. Agnes is a wonderful dramatic actress and the love is very apparent.
9
Saw II 2005,  R)
10
Saw III 2006,  R)
11
Saw IV 2007,  R)
12
Saw V 2008,  R)
13
Sin City 2005,  R)
Sin City
I love Deadly Little Miho.
14
A Christmas Carol 1984,  PG)
A Christmas Carol
This is my favorite Christmas movie! Everyone must watch this at Christmastime!
15
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
Adventures in Babysitting
Dead. Murdered. Stabbed. RAPED?
16
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
Awww my favorite childhood movie. I know all the words to the songs!
17
Bang Bang You're Dead 2002,  R)
18
The Butterfly Effect 2004,  R)
19
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
20
Center Stage 2000,  PG-13)
21
Candyman 1992,  R)
22
Young Frankenstein 1974,  PG)
23
You've Got Mail 1998,  PG)
24
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
25
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
26
Wrong Turn 2: Dead End 2007,  Unrated)
27
Dark City 1998,  R)
28
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
29
The Descent 2005,  R)
30
The Devil's Rejects 2005,  R)
31
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
32
Gossip 2000,  R)
33
The In Crowd 2000,  PG-13)
34
Heathers 1988,  R)
35
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
36
Cars 2006,  G)
37
The Invisible 2007,  PG-13)
38
James and the Giant Peach 1996,  PG)
39
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
40
Jawbreaker 1999,  R)
41
Made of Honor 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments