Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  bxcofresi's Rating My Rating
1
Trick 1999,  R)
2
Latter Days 2003,  R)
3
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
4
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
5
The Dark Knight 2008,  PG-13)
6
The Patriot 2000,  R)
7
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
8
The Four Feathers 2002,  PG-13)
9
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
10
Star Trek Generations 1994,  PG)
11
Star Trek 2009,  PG-13)
12
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
13
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
14
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
15
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
16
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
17
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
18
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
19
Patton 1970,  PG)
20
Trekkies 1997,  PG)
21
The Haunting in Connecticut 2009,  PG-13)
22
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
23
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
24
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
25
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
26
Caligula 1979,  R)
27
Torch Song Trilogy 1988,  R)
28
Holiday Inn 1942,  Unrated)
29
White Christmas 1954,  Unrated)
30
High Society 2002,  G)
31
Angels in the Outfield 1951,  Unrated)
32
The Bells of St. Mary's 1945,  Unrated)
33
Road to Morocco 1942,  Unrated)
34
That's Entertainment 1974,  G)
35
Robin and the Seven Hoods 1964,  Unrated)
36
Road to Bali 1953,  G)
37
Road to Singapore 1940,  Unrated)
38
That's Entertainment 2 1976,  G)
39
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court 1949,  Unrated)
40
The Music Man 1962,  G)
41
Race to Witch Mountain 2009,  PG)
42
Escape to Witch Mountain 1975,  G)
43
Return from Witch Mountain 1978,  G)
44
Beyond Witch Mountain 1982,  Unrated)
45
The Witches of Eastwick 1987,  R)
46
Excalibur 1981,  R)
47
A Kid in King Arthur's Court 1995,  PG)
48
Freaks 1932,  Unrated)
49
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
50
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
51
Arnold Schwarzenegger - Hollywood Hero 1999,  Unrated)
52
Over the Hedge 2006,  PG)
53
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
54
Toy Story 1995,  G)
55
The Mummy 1999,  PG-13)
56
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
57
The Terminator 1984,  R)
58
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
59
Agent Cody Banks 2003,  PG)
60
TMNT 2007,  PG)
61
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
62
Predator 1987,  R)
63
True Lies 1994,  R)
64
The Fugitive 1993,  PG-13)
65
Total Recall 1990,  R)
66
Jingle All the Way 1996,  PG)
67
Twins 1988,  PG)
68
Tears of the Sun 2003,  R)
69
Platoon 1986,  R)
70
16 Blocks 2006,  PG-13)
71
Junior 1994,  PG-13)
72
Last Action Hero 1993,  PG-13)
73
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
74
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
75
Eraser 1996,  R)
76
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
77
Commando 1985,  R)
78
Conan the Barbarian 1982,  R)
79
End of Days 1999,  R)
80
The 6th Day 2000,  PG-13)
81
Pathfinder 2007,  R)
82
Teen Wolf 1985,  PG)
83
The Running Man 1987,  R)
84
Soul Plane 2004,  R)
85
Bloodsport 1986,  R)
86
Conan the Destroyer 1984,  PG)
87
Swamp Thing 1982,  PG)
88
The Return of Swamp Thing 1989,  PG-13)
89
Stargate 1994,  PG-13)
90
Stargate: The Ark of Truth 2008,  Unrated)
91
Stargate: Continuum 2008,  Unrated)
92
Stargate Infinity 2008,  Unrated)
93
Cloak of the Illuminati: Stargate Secrets of the Anunnaki 2005,  Unrated)
94
Stargate SG-1: Children of the Gods - Final Cut 2009,  Unrated)
95
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
96
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
97
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
98
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
99
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
100
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
101
Men in Black II 2002,  PG-13)
102
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
103
Wayne's World 1992,  PG-13)
104
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
105
The Rescuers 1977,  G)
106
The Love Bug 1968,  G)
107
Mr. Mom 1983,  PG)
108
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
109
Poltergeist III 1988,  PG-13)
110
The Prince and the Pauper 1937,  Unrated)
111
Captain Blood 1935,  Unrated)
112
The Computer Wore Tennis Shoes 1969,  G)
113
The Sea Hawk 1940,  Unrated)
114
The Day the Earth Stood Still 2008,  PG-13)
115
The Matrix 1999,  R)
116
The Matrix Revolutions 2003,  R)
117
The Matrix Reloaded 2003,  R)
118
Constantine 2005,  R)
119
Speed 1994,  R)
120
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
121
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
122
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
123
The Devil's Advocate 1997,  R)
124
Point Break 1991,  R)
125
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
126
Hardball 2001,  PG-13)
127
Chain Reaction 1996,  PG-13)
128
Johnny Mnemonic 1995,  R)
129
My Own Private Idaho 1991,  R)
130
Little Buddha 1994,  PG)
131
Stand by Me 1986,  R)
132
Sneakers 1992,  PG-13)
133
Little Nikita 1988,  PG)
134
Surviving 1985,  Unrated)
135
Dark Blood 1993,  Unrated)
136
A Night in the Life of Jimmy Reardon 1988,  R)
137
Dogfight 1991,  R)
138
Explorers 1985,  PG)
139
Y Tu Mamá También 2001,  R)
140
Amores Perros 2000,  R)
141
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
142
Mallrats 1995,  R)
143
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
144
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
145
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
146
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
147
Mommie Dearest 1981,  PG)
148
300 2007,  R)
149
Batman Begins 2005,  PG-13)
150
Batman 1989,  PG-13)
151
Batman Returns 1992,  PG-13)
152
Batman Forever 1995,  PG-13)
153
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
154
Legend of the Mummy (Bram Stoker's The Mummy) 1997,  R)
155
The Mummy 1932,  Unrated)
156
The Mummy 1959,  Unrated)
157
Abbott & Costello Meet the Mummy 1955,  Unrated)
158
The Curse of the Mummy's Tomb 1965,  Unrated)
159
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
160
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun 2005,  Unrated)
161
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) 1994,  R)
162
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
163
Lethal Weapon 4 1998,  R)
164
Hero 2002,  PG-13)
165
Romeo Must Die 2000,  R)
166
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
167
The One 2001,  PG-13)
168
Kiss of the Dragon 2001,  R)
169
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
170
Once Upon a Time in China 1991,  R)
171
Black Mask 1997,  R)
172
Once Upon a Time in China 2 1992,  R)
173
The Legend (Fong Sai Yuk) 1993,  R)
174
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) 1993,  R)
175
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) 1993,  R)
176
Once Upon a Time in China and America 1997,  Unrated)
177
The Legend of the Swordsman (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai) (Swordsman II) 1992,  R)
178
The Shaolin Temple 1982,  Unrated)
179
Sat sau ji wong (Hitman) (King of Assassins) (The Contract Killer) 1998,  R)
180
The Amityville Horror 2005,  R)
181
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
182
Dracula 2000 2000,  R)
183
Dracula 1931,  Unrated)
184
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
185
Dark Prince: The True Story of Dracula (Dracula - The Dark Prince) 2000,  R)
186
The Return of Dracula (The Curse of Dracula) (The Fantastic Disappearing Man) 1958,  PG)
187
Blood of Dracula's Castle, (Castle of Dracula) 1967,  Unrated)
188
Horror of Dracula 1958,  Unrated)
189
Dracula - Prince of Darkness 1966,  Unrated)
190
Blacula 1972,  PG)
191
Battlestar Galactica 2003,  Unrated)
192
Battlestar Galactica 1978,  PG)
193
Dune 2014,  Unrated)
194
Dune 1984,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments