My Favorite Movies


  bwtmn's Rating My Rating
1
Patton 1970,  PG)
2
Blazing Saddles 1974,  R)
3
Caddyshack 1980,  R)
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
5
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
7
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
8
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
9
True Grit 1969,  G)
10
Rooster Cogburn 1975,  PG)
11
Rio Bravo 1959,  Unrated)
12
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
13
The Silence of the Lambs 1991,  R)
14
The Longest Day 1962,  G)
15
The Shawshank Redemption 1994,  R)
16
GoodFellas 1990,  R)
17
Cape Fear 1991,  R)
18
Flawless 1999,  R)
19
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
20
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
21
A League of Their Own 1992,  PG)
22
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
23
Escape from the Planet of the Apes 1971,  G)
24
Beneath The Planet Of The Apes 1970,  G)
25
Battle For The Planet Of The Apes 1973,  G)
26
Conquest Of The Planet Of The Apes 1972,  PG)
27
Shane 1953,  Unrated)
28
The Quiet Man 1952,  Unrated)
29
Rear Window 1954,  PG)
30
Hannibal 2001,  R)
31
Red Dragon 2002,  R)
32
Tough Guys 1986,  PG)
33
The War of the Roses 1989,  R)
34
Willow 1988,  PG)
35
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
36
Halloween 1978,  R)
37
King Kong 1976,  PG)
38
The Little Rascals: Collector's Edition III 2005,  Unrated)
39
The Little Rascals - Little Papa, Dogs Is Dogs, Sprucin' Up 2001,  Unrated)
40
The Little Rascals: The Best of Our Gang ,  Unrated)
41
The Three Stooges 2000,  Unrated)
42
The Exorcist 1973,  R)
43
The Cowboys 1974,  PG)
44
Nutty Professor II - The Klumps 2000,  PG-13)
45
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
46
Rio Lobo 1970,  G)
47
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
48
The Birdcage 1996,  R)
49
48 HRS 1982,  R)
50
Another 48 Hrs. 1990,  R)
51
WrestleMania X-Seven 2001,  Unrated)
52
WrestleMania 2000 (WWF Wrestlemania XVI) 2000,  Unrated)
53
WrestleMania 21 ,  Unrated)
54
Andre the Giant 2005,  Unrated)
55
The Princess Bride 1987,  PG)
56
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
57
McLintock! 1963,  Unrated)
58
Big Jake 1971,  PG-13)
59
The Comancheros 1961,  Unrated)
60
Saving Private Ryan 1998,  R)
61
The Departed 2006,  R)
62
Good Will Hunting 1997,  R)
63
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
64
Smokey and the Bandit II 1980,  PG)
65
The Cannonball Run 1981,  PG)
66
Cannonball Run II 1984,  PG)
67
History of World War II 2004,  Unrated)
68
JFK 1992,  R)
69
It's a Wonderful World 1939,  Unrated)
70
Shenandoah 1965,  Unrated)
71
The Shootist 1976,  PG)
72
The Godfather 1972,  R)
73
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
74
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
75
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
76
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
77
Stand by Me 1986,  R)
78
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
79
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
80
The Lost Boys 1987,  R)
81
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
82
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
83
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
84
Absolute Power 1997,  R)
85
Any Which Way You Can 1980,  PG)
86
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
87
Hoosiers 1986,  PG)
88
Antz 1998,  PG)
89
The Quick and the Dead 1995,  R)
90
A Bug's Life 1998,  G)
91
Batman 1989,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments