Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  bwanday's Rating My Rating
1
Glory Road 2006,  PG)
Glory Road
I loved this movie. I watched it the other night and got right into it. Sorry all you action thriller types who were disappointed. You have to appreciate this movie for what it is. Its based on a true story and it takes place around the same time like Remember the Titans but they are both very different. "The greatest upset in NCAA history" A must see for those who haven't already.
2
Brother Bear 2003,  G)
Brother Bear
I love Brother bear :O haha "its Koda say it with me KO-DA" haha "nooo you shut up!!!!' awww man these guys are hilarious "i'm a wolverine eh!!" your one big beaver!! lmao i can go on and on haha
3
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
This is great I love how Tim Burton can take something and make it his own. The Original one nothing can top it but this came pretty damn close. I now own this movie and I think it was excellently done. You can't go wrong with Johnny Depp and Tim Burton
4
Poseidon 2006,  PG-13)
Poseidon
Nothing like titanic at all this movie was GREAT. A Must See for you all out there.
5
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
This was an awsome movie i think it might even be better then the first one.
6
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
thats not fair and this book isn't based ona true story this book is FICTION Dan Brown and the cast can't say it enough. He is not poking fun of god he is just simply putting out there what ifs. This whole controversy is just silly. I've read this book and its awsome I can't wait to see the film. The book before it "Angels & Demons" has nothing to do with "The Da Vinci Code" other then it was connecting Robert Langdon. People FICTION!!!!! Don't start raising red flags read the book first.
7
Rumor Has It 2005,  PG-13)
Rumor Has It
haha this was pretty good. It wasn't to bad.
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Johny Depp Orlando Bloom enough said. lol okay i love pirates along side of Vampires so this was a good flick.
9
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
makes you cry and want to find a love just like this one.
10
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
"I feel like that girl in pretty woman except without all that hooker business" *lol*
11
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
scary thought don't ya think end of the world.
12
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
13
The Omega Code 1999,  PG-13)
14
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
action packed romance story....wow...
15
A Time to Kill 1996,  R)
16
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
17
Horror 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments