My Favorite Movies


  buzter99's Rating My Rating
1
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
Blood and Chocolate
Great movie about love an loup garou from the creators of Underworld...!!
2
The Others 2001,  PG-13)
The Others
A really good ghost movie
3
The Bone Collector 1999,  R)
The Bone Collector
A great movie
4
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
One of my absolut favorites!! Great songs, great actors/actresses- just a great film
5
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
A great mix of fun and serious "hit man" jobs, love the quick comment between the Mr. and the Mrs.
6
Domino 2005,  R)
Domino
A well done movie, I love it
7
Imagine Me & You 2005,  R)
Imagine Me & You
Great movie about love at first sight....
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
One of the best movies ever made
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Even better than the first...!!
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Great movie, I bet there's going to be a number four....
11
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
A real masterpiece!!
12
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
The Horse Whisperer
A well told story
13
Grease 1978,  PG)
Grease
A real classic
14
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Love this movie, a real classical masterpiece that will survive through time!
15
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
I can watch this movie over and over again

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments