My Favorite Movies
| butun180's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 2 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 3 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 4 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 5 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 6 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 7 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 8 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 9 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 10 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 11 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 12 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 13 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 14 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 15 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 16 |
Arizona Dream 1993, R) |
|
| 17 |
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004, PG-13) |
|
| 18 |
Phone Booth 2003, R) |
|
| 19 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 20 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 21 |
Heat 1995, R) |
|
| 22 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 23 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 24 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 25 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 26 |
American History X 1998, R) |
|
| 27 |
Bram Stoker's Dracula 1992, R) |
|
| 28 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 29 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 30 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 31 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 32 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 33 |
Les Miserables 1998, PG-13) |
|
| 34 |
Papillon 1973, PG) |
|
| 35 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 36 |
Secretary 2002, R) |
|
| 37 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 38 |
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999, R) |
|
| 39 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 40 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 41 |
Dancer in the Dark 2000, R) |
|
| 42 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 43 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 44 |
Saw 2004, R) |
|
| 45 |
Bonnie and Clyde 1967, R) |
|
| 46 |
Zivot je cudo (Life Is a Miracle) (Hungry Heart) 2004, Unrated) |
|
| 47 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 48 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 49 |
Kramer vs. Kramer 1979, PG) |
|
| 50 |
Identity 2003, R) |
|
| 51 |
Carrie 1976, R)
All that she wanted was a little bit love and strength that would help her to break the walls of the cell she was kept in. She fought for it and tried really hard to be accepted by the others but they did not wanted her. Revenge and anger is unescapable... |
|
| 52 |
Shine 1996, PG-13) |
|
| 53 |
The Other Boleyn Girl 2008, PG-13) |
|
| 54 |
The Outsiders 1983, PG) |





















































