Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  butterpixiefly's Rating My Rating
1
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
Killer soundtrack!
2
Reality Bites 1994,  PG-13)
Reality Bites
My, my, my SHARONA!!!
3
Bed of Roses 1996,  PG)
Bed of Roses
ahhh lavender thornless roses...
4
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Detention...
5
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
Ben Affleck.. is that you!?!? ohhh... it's a SAILBOAT!
6
Foxfire 1996,  R)
Foxfire
First time I saw Angelina Jolie...
7
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
Princess Mia...
8
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
As in the 1t part... The brave may not live forever... but the coward does not live at all.
9
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
You're a virgin... who can't drive.
10
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
I'm a LLAMA again!
11
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
DOA: Dead or Alive
Helena: Welcome to DOA!
12
Elfen Lied - Vector Three 2005,  Unrated)
Elfen Lied - Vector Three
LUCY!!!!!!!! nyu?
13
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
SEPHIROOOOOOOOOOOOOTH!
14
Tekken: The Motion Picture 1998,  Unrated)
15
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
ta da dang dang dang... ta da dang dang dang..
16
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
They are here!!!
17
Gia 1998,  R)
Gia
Love me, love me, love me.
18
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
so HOT!
19
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
can't get enough of ange...
20
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Ahhhh, I do.
21
300 2007,  R)
300
"only Spartan women give birth to real men
22
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
ryan reynolds is sooooo hot!
23
Bobby 2006,  R)
Bobby
Go Dodgers!
24
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW)
Shinigami!
25
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2)
SPOILER: Light should have lived.. Stupid stupid Ryuk!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments