My Favorite Movies


  butterflyswt6's Rating My Rating
1
May 2002,  R)
2
Dazed and Confused 1993,  R)
3
Halloween 1978,  R)
4
Sixteen Candles 1984,  PG)
5
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
6
Scream 1996,  R)
7
The Return of the Living Dead 1985,  R)
8
Say Anything... 1989,  PG-13)
9
Legend 1986,  PG)
10
Empire Records 1995,  PG-13)
11
A Walk to Remember 2002,  PG)
12
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
13
The Breakfast Club 1985,  R)
14
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
15
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
16
Almost Famous 2000,  R)
17
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
18
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
19
Garden State 2004,  R)
20
Girl, Interrupted 1999,  R)
21
Not Another Teen Movie 2001,  R)
22
Scary Movie 2000,  R)
23
Ghost World 2001,  R)
24
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
25
Lightning Bug 2004,  Unrated)
26
Prozac Nation 2005,  R)
27
Manic 2001,  R)
28
Just Friends 2005,  PG-13)
29
Pump up the Volume 1990,  R)
30
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
31
Rear Window 1954,  PG)
32
The Birds 1963,  PG-13)
33
Thumbsucker 2005,  R)
34
Natural Born Killers 1994,  R)
35
Secretary 2002,  R)
36
Beetlejuice 1988,  PG)
37
Heathers 1988,  R)
38
Matchstick Men 2003,  PG-13)
39
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
40
Weird Science 1985,  PG-13)
41
Speak 2003,  PG-13)
42
Go 1999,  R)
43
Real Genius 1985,  PG)
44
Howard the Duck 1986,  PG)
45
Cape Fear 1991,  R)
46
What About Bob? 1991,  PG)
47
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
48
S.F.W. 1994,  R)
49
Cruel Intentions 1999,  R)
50
Hard Candy 2005,  R)
51
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
52
Disturbing Behavior 1998,  R)
53
The Faculty 1998,  R)
54
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
55
Better Off Dead 1985,  PG)
56
To Die For 1995,  R)
57
Summer School 1987,  PG-13)
58
The 'Burbs 1989,  PG)
59
The Goonies 1985,  PG)
60
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
61
Labyrinth 1986,  PG)
62
The Great Outdoors 1988,  PG)
63
Spiral 2007,  PG-13)
64
Imaginary Heroes 2004,  R)
65
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
66
Clueless 1995,  PG-13)
67
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
68
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
69
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
70
Good Dick 2007,  R)
71
Wet Hot American Summer 2001,  R)
72
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
73
Hot Fuzz 2006,  R)
74
Halloween II 1981,  R)
75
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
76
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
77
Zombieland 2009,  R)
78
Psycho 1960,  R)
79
Black Christmas 1974,  R)
80
Night of the Living Dead 1968,  R)
81
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
82
Carrie 1976,  R)
83
When a Stranger Calls 1979,  R)
84
Student Bodies 1981,  R)
85
Night of the Creeps 1986,  R)
86
Trick 'r Treat 2006,  R)
87
Night of the Demons 1988,  R)
88
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
89
Let the Right One In 2008,  R)
90
Suspiria 1977,  R)
91
House of 1000 Corpses 2002,  R)
92
April Fool's Day 1986,  R)
93
Valley Girl 1983,  R)
94
Cabin Fever 2002,  R)
95
Frailty 2002,  R)
96
The Evil Dead 1981,  R)
97
The Monster Squad 1987,  PG-13)
98
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
99
Friday the 13th 1980,  R)
100
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
101
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
102
American Psycho 2000,  R)
103
The Lost Boys 1987,  R)
104
Pet Sematary 1989,  R)
105
Troll 2 1990,  PG-13)
106
28 Days Later 2002,  R)
107
The Silence of the Lambs 1991,  R)
108
The Devil's Rejects 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments