Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  butterflyadl's Rating My Rating
1
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
This is my favorite movie!
2
North & South 2005,  Unrated)
North & South
This movie is absolutely amazing!!! It has a great story line and is very well done. I want to read the book now, because the show was so good. This is definitely in my top five movies!
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
This is one of my favorite movies!
4
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I loved this movie! The added Captain Jack humor is great!
5
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
This is another of my favorite movies, a classic fairy tale!
6
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
This movie is so funny!
7
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
8
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
9
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
10
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
This movie is amazing!
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
15
The Lion King 1994,  G)
16
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
17
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
I really liked this movie!
18
Holes 2003,  PG)
Holes
This is such a great movie, and they actually stuck with the book!
19
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
This is a really cute movie!
20
Beauty and the Beast 1991,  G)
21
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
This is a really good movie!
22
The Prince of Egypt 1998,  PG)
The Prince of Egypt
I love this movie!
23
Aladdin 1992,  G)
24
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
Aladdin and the King of Thieves
"Out of Thin Air" good song
25
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
26
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
I loved this movie! It was so cute and funny. What a different role for Vin Diesel.
27
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
28
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
29
The Italian Job 2003,  PG-13)
30
Bambi 1942,  G)
31
The Fox and the Hound 1981,  G)
32
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
33
The Princess Diaries 2001,  G)
34
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
35
Lucky 7 2003,  PG-13)
Lucky 7
I love this movie!
36
The Young Victoria 2009,  PG)
The Young Victoria
I loved this movie! Absolutely fantastic! Chivalry isn't dead. :)
37
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
38
Hocus Pocus 1993,  PG)
39
She's All That 1999,  PG-13)
40
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
The Adventures of Robin Hood
This is a fun movie to watch- a classic.
41
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
I love this movie!
42
Superman Returns 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments