My Favorite Movies


  busterp's Rating My Rating
1
The Jacket 2005,  R)
2
Stay 2005,  R)
3
The Departed 2006,  R)
4
Brick 2006,  R)
5
The Butterfly Effect 2004,  R)
6
Hard Candy 2005,  R)
7
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
8
Sideways 2004,  R)
9
Shaun of the Dead 2004,  R)
10
Léon (The Professional) 1994,  R)
11
The Spanish Prisoner 1997,  PG)
12
To Live and Die in L.A. 1985,  R)
13
Body Double 1984,  R)
14
Ghost World 2001,  R)
15
The Lathe of Heaven 1980,  Unrated)
16
Confidence 2003,  R)
17
Stand by Me 1986,  R)
18
Rosemary's Baby 1968,  R)
19
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
20
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
21
Desperately Seeking Susan 1985,  PG-13)
22
Howard the Duck 1986,  PG)
23
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
24
The Last Starfighter 1984,  PG)
25
Stealing Home 1988,  PG-13)
26
Dog Soldiers 2002,  R)
27
Straw Dogs 1971,  R)
28
The Wild Bunch 1969,  R)
29
The Sting 1973,  PG)
30
Signs 2002,  PG-13)
31
The Shining 1980,  R)
32
The Boondock Saints 2000,  R)
33
The Devil's Own 1997,  R)
34
Gangs of New York 2002,  R)
35
Bound 1996,  R)
36
Something Wild 1986,  R)
37
The Game 1997,  R)
38
Blow-Up 1966,  Unrated)
39
The Firm 1993,  R)
40
Days of Thunder 1990,  PG-13)
41
Bullitt 1968,  PG)
42
The French Connection 1971,  R)
43
House of Games 1987,  R)
44
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
45
Kill Me Later 2001,  R)
46
The Hole 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments