Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  BustaBrown's Rating My Rating
1
American History X 1998,  R)
2
Seabiscuit 2003,  PG-13)
Seabiscuit
Such a great movie. I love William H. Macy and horseraces.
3
American Beauty 1999,  R)
4
Sin City 2005,  R)
5
Fight Club 1999,  R)
6
The Usual Suspects 1995,  R)
7
Rebecca 1940,  Unrated)
8
Beyond the Sea 2004,  PG-13)
Beyond the Sea
A very inspirational movie
9
Hostel 2006,  R)
Hostel
I loved the ending of this movie. But it was kinda tedious getting there.. You know the typical scary movie where the blonde goes into tha basement even though it's the stupidest thing to do? Yeah thats what I'm talking about. The fact that this movie is based around real events is very disturbing and makes me love Canada even more. Watched this one twice now.
10
Snatch 2001,  R)
11
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
12
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
13
Gone With the Wind 1939,  G)
14
Saw 2004,  R)
15
Kalifornia 1993,  R)
16
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
17
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
a fantastic movie
18
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
19
The Crow 1994,  R)
20
Jurassic Park 1993,  PG-13)
21
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
22
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
23
The Last Casino 2004,  Unrated)
24
Spun 2002,  R)
25
Dog Day Afternoon 1975,  R)
26
Donnie Darko 2001,  R)
27
Magnolia 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments