My Favorite Movies


  BurninHeart's Rating My Rating
1
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Haunting
2
The Power of One 1992,  PG-13)
The Power of One
An absolutely fantastic adaptation of the book by Bryce Courtenay. Not as great, but a great interpretation. It'll make you smile, it'll make you cry and it'll make you want to be sick as you realize the severity of the situation that the South Africans went through. At the end of it all, you'll be forced to reflect what kind of person you are and see that your life is perhaps much much greater than what they had to suffer in such crude racism.

The movie follows a young English boy, P.K. It sees him as a child fighting for a place to stand as the only English boy in a school for Afrikaaners and sees him befriending black people. He is given the name, the 'Rainmaker' as he has no prejudice in him, as his aim is to see the African people being equally treated.

A must see. Absolutely brilliant.
"First with the head, then with the heart"
3
Rabbit-Proof Fence 2002,  PG)
Rabbit-Proof Fence
This is a beautiful story, it will make you cry. This was the first movie that these three girls acted in. The story follows the journey of three half-caste girls who were taken from their parents into a Missionaries school and they're journey back home. It's a heart felt movie based on true events. Really great movie.
4
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
Great movie. Great dancing.
5
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
It was so beautiful!!!!!!!!!!!!!!!!
6
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
OMG, my mates and I cracked up so much!!! I loved it only too much!!! It was fantabulous!!!!! Oh gosh!!!!! :D Bloody BRILLIANT!!!!!! :D
7
Angela's Ashes 1999,  R)
Angela's Ashes
Beautiful. It will make you cry.
8
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
I lovvvvvvvve this movie!!!!!!!!!!!!!! OMG, it's absolutely beautiful. Channing Tatum and the chick (Jenna ....) were absolutely brilliant WITHOUT A DOUBT!!!! If you enjoy dancing, this is definitely the movie for you. It's absolutely brilliant. Without a doubt!!!~ And the plot gets tense towards the end. Wow... simply amazing. Channing Tatum was hot... so hot he almost reaches Vin Diesel HOT ;)
9
The Prince and Me 2004,  PG)
The Prince and Me
I thoroughly enjoyed this movie... yes, it has some clichéd elements to it, but it's also very unique, fun, enjoyable and very sweet. Julia Stiles' acting was very good, as usual, similar to that of '10 Things I Hate About You' - very convincing. Although I hadn't heard of Luke Mably until this movie, his acting was brilliant and very comical. I loved this movie!!! :D
10
Kiss The Girls 1997,  R)
Kiss The Girls
It's harsh. Full of action. Keeps you on your toes. Amazing, gripping, freaky. Really good all the same.
11
Wimbledon 2004,  PG-13)
Wimbledon
Totally loved it. Fantastic. Absolutely Fantastic!!!
12
My Girl 1991,  PG)
My Girl
OMG, this has got to be one of the GREATEST MOVIES ever produced!!!!!! I loved it!!!! :D :D :D
13
The Beach 2000,  R)
The Beach
Liked it A LOT!!!!!!!!!!!!~
14
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
Crazy/ Beautiful
This movie is awesome beyond awesome, there's a great plot even though it ends up rather cliched.
15
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
This was so sad, yet it was really well made~ So sad sad sad though.
16
The Bone Collector 1999,  R)
The Bone Collector
Bloody Brilliant.
17
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
Ahhhh... Vin Diesel... hot and hot and HOTTTTTTTT... oh yeah, the movie itself was rather cute :D
18
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
"WHAT ARE YOU LOOKING AT?!"

"I dunno... something AMAAAAZING, I guess"

OMG, cutest, funniest, sweetest movie that has ever been created... awwww!!! :D
19
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
ADAM SANDLER kicked ass in this movie!!!!!! It was adorable!
20
The Diary of Anne Frank 1959,  PG)
The Diary of Anne Frank
Very sad. Captures it all. Love the black and white.
21
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
It was good!!!! Intense!~
22
XXX 2002,  PG-13)
XXX
Hellllllll yeah!!!!!!!!!! I LOVE VIN DIESEL!
23
Sylvia 2003,  R)
Sylvia
Very well acted. Based on Sylvia Plath's life. Allows you to experience what she did and to learn more about her you may not have done. It would also help if you had previously read her biography and a couple of her poems like Ariel, Lady Lazarus, Mushrooms, etc.
24
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
I didn't really like the ending, but the movie is very informing in it's own way and it's a very clever movie. Not only does it deal with the destructive nature of us human beings, but it also deals with the stereotypical nature we tend to judge people by. I lovvved it!!! :D
25
Billy Elliot 2001,  R)
Billy Elliot
I luvvvv this movie!!!!
26
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
It was so brilliantly adorably cute!!!!!!!! Loved it!!!!
27
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
Ah, brilliant to say the least! I lovvved it! I wanna watch it again! Brilliant :)
28
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Great music, great actors, great movie!!!
29
The Tuxedo 2002,  PG-13)
The Tuxedo
OMG, this was HILARIOUS!!!!!!! I LOVE it!!!!! It's so so so awesome!!! Jackie Chan was AWESOME, as usually!!! Ahhh, that guy totally amusins me... he's absolutely AMAZING :D!!! And Jennifer Love Hewitt was really funny in a cute way... awesome movie :D
30
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
Touching. A must see. It has a brilliant plot which I simply loved.
31
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
The Cider House Rules
This movie was pretty amazing. Completely stunned me. Charlize Theron was impressive, the movie in general was impressive. About an orphan, different from the rest, who ends up learning to become a doctor when he never gets adopted and moves to the countryside for a girl. There's a twist. It's absolutely amazing.
32
Blind Dating 2007,  PG-13)
33
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
Quite liked this!!! Julia Roberts is great and Hugh Grant makes a good ass~
34
The Game Plan 2007,  PG)
The Game Plan
Very much like 'Big Daddy' with the kid as a girl, not a boy... very cute though! =D
35
The Invisible 2007,  PG-13)
The Invisible
Just thought it was simply brilliant.
36
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants)
rather confusing and i only got the ending in the second sitting... the game is rather sick at one point... but the movie was absolutely brilliantly directed and acted out... it's like a thriller, but at the same time, it's comical in a rather sick sense and romantic...
...simply brilliant...
37
Americanizing Shelley 2007,  PG)
Americanizing Shelley
i absolutely lovvved this movie!!! it was amaaaazing! cute, sweet, and hilarious! lovvved it! :D

"All white people sound the same to me" lolll

it's very much like 'she's all that' but with that indian aspect...
38
Namastey London 2007,  Unrated)
39
Peaceful Warrior 2006,  PG-13)
Peaceful Warrior
It's about the journey, the moment, not the destination. Life is not about the past, but the present; live it.
I thought it was brilliant.
40
Vantage Point 2008,  PG-13)
Vantage Point
thought it was absolutely brilliant: awesome plot, fantastic actors and actresses!
41
Goodbye Bafana 2007,  R)
Goodbye Bafana
Simply brilliant. Cast was amazing, well acted out, really emotional.
42
The Bucket List 2007,  PG-13)
The Bucket List
A story about trust, personal differences and a friendship based on the fact that two men have reached their last days. Quite amazing. Two brilliant actors right here.
43
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
Simply amazing... the concept, the plot, the characters, the acting... everything. It'll make you laugh, it'll make you tear, but best of all, it'll make you realize that age is not an excuse for not doing something. Beautiful.
44
Crash 2005,  R)
Crash
Dayyyyam... this movie was good. Honestly brilliant. The plot, the actors and the whole irony of race and life and how they play such a big role. Profound. Brilliant.
45
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I'm generally not a very big fan of vampire movies, but this was absolutely amazing...!!! Absolutely adored it. Could watch it over several times. Beautiful. Sweet. And not cliched. Really nice.

It's about risks and sacrifices. How much will you risk for the one you love... how much will you sacrifice for that person?
46
Jab We Met 2007,  PG)
47
Dostana 2008,  R)
Dostana
I LOVVVE THIS MOVIE!!!!
Truly one of my favourite movies and I've just watched it once (so far). Talk about HILARIOUS! This one really is. The Chopra-Bachchan-Abraham trio is really quite a trio, really funny, really good, really bollywood. Very niiice! :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments