My Favorite Movies
| bunthivynou's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 2 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |
|
| 3 |
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007, PG-13) |
|
| 4 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 5 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 6 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 7 |
American Beauty 1999, R)
There is something extraordinary in the most ordinary of things... and Mendes was able to explore this beautifully. If you don't 'get it' - LOOK CLOSER! Amazingly crafted film. There are some raw and honest moments in this film that Mendes was able to capture that most directors don't even come close to. |
|
| 8 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 9 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 10 |
Waitress 2007, PG-13) |
|
| 11 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 12 |
Natural Born Killers 1994, R) |












