Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Buford3927's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
4
Casablanca 1942,  PG)
5
The Wizard of Oz 1939,  G)
6
All About Eve 1950,  PG)
7
The Women 1939,  Unrated)
8
Gone With the Wind 1939,  G)
9
Hush...Hush, Sweet Charlotte 1964,  Unrated)
10
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
11
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
13
Mean Girls 2004,  PG-13)
14
Forrest Gump 1994,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
16
The Shawshank Redemption 1994,  R)
17
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
18
The Godfather 1972,  R)
19
Little Miss Sunshine 2006,  R)
20
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
bettern 3 but not as good as 1
21
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
ok my cousin did the screenplay but i still love it regardless
22
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
pretty d**n good
23
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
seemed a little strained but i had a good time
24
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
i love drew she is so barrymore
25
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
nicole can sing it's like garbo speaks
26
Perfect Stranger 2007,  R)
Perfect Stranger
bruce willis and halle berry you dont need a plot clothes or dialogue
27
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
sci-fi psy-fi
28
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
you are sixteen going on seventeen
29
The Lion in Winter 1968,  PG)
The Lion in Winter
they chew up the scenery true acting by stars a rarity
30
XXX 2002,  PG-13)
XXX
gotta see it more n once
31
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
loved it is it a guy thing?
32
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
i saw this with my late sister rachel
33
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
unbelievable

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments