My Favorite Movies


  BUFF77's Rating My Rating
1
Midnight Express 1978,  R)
Midnight Express
gem.
2
Wall Street 1987,  R)
Wall Street
you can take it bud fox.
3
The Krays 1990,  R)
The Krays
solid movie about the notorious british gangsters the krays.the krays were twin brothers.played in the movie by the kemp brothers.the kemp brothers were also in the 80s pop band spandau ballet.
4
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
5
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
masterpeice.
6
The Shawshank Redemption 1994,  R)
7
Rudy 1993,  PG)
8
Rude Boy 1980,  R)
9
GoodFellas 1990,  R)
10
Caddyshack 1980,  R)
Caddyshack
none stop laughing
11
The Great Rock'n'Roll Swindle 1980,  Unrated)
12
Chariots of Fire 1981,  PG)
Chariots of Fire
triumph of the heart.masterpeice.won best picture 1981.winner of 4 academy awards
13
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains 1982,  R)
14
The Godfather 1972,  R)
15
The Godfather, Part II 1974,  R)
16
Tommy Boy 1995,  PG-13)
17
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
1 of 3 movies in my life i shed a tear.the ending in the cemetary kills me.
18
Dead Or Alive 2001,  Unrated)
19
White Stripes: Under Blackpool Lights 2004,  Unrated)
20
SubUrbia 1997,  R)
SubUrbia
ribisi top of his game,zaun comedic genius sensitive fun guy,katt the goon please give these 3 actors more parts.posey,bartok solid performances."the greatest men are alone"tarnaski
21
Scream 1996,  R)
22
Gallipoli 1981,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments