My Favorite Movies


  BuckWild1's Rating My Rating
1
A Midnight Clear 1992,  R)
A Midnight Clear
This movie is fantastic , one of my top 5 . Slower movie , but really well done .
2
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Awesome movie ! amazing series .... wanted more ! lol
3
Spawn 1997,  PG-13)
Spawn
great movie for its time , still great today actually . fantastic special effects .
4
Derailed 2005,  R)
Derailed
wicked movie ! Twisty Swervy Topsy Tervy ! awesome story ! smokin deadly movie !
5
Contact 1997,  PG)
Contact
Good story , Enjoyable movie .
6
Sniper 1993,  R)
Sniper
Spectacular movie, great story and action . Intense !
7
Falling Down 1993,  R)
Falling Down
wicked movie ! a beaut !
8
March of the Penguins 2005,  G)
March of the Penguins
Awsome Movie , great documentary . you have to see it .
9
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
I'm a bit of a sci fi fan... kind of ... not a freak , just a fan. lol good movie , good tv series too , well until Richard Dean Anderson left the show .
10
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
Dont care for Ashton Kutcher , but was a good story . Liked it .
11
The People Under The Stairs 1991,  R)
The People Under The Stairs
Unbelievable horror movie ! Wacky ! great story ! a little bit of humor to it as well . A must see !
12
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
Have always loved this movie at Christmas time . TBS plays it marathon style on xmas
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
tres bon ! ... lol
14
Saw 2004,  R)
15
Saw II 2005,  R)
16
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
good , stupid , silly , funny movie . Liked it alot . Laughed my ass off . lol
17
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
Hillarious at the time , Watched it too many times to count . Great funny movie .
18
The Black Hole 1979,  PG)
The Black Hole
wow, this brings back memories . was awesome when i watched it as a wee tot .
19
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Great movie ! Tough to follow at times ,almost need to watch twice . lol
i did and found that i understood it better .

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments