Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  bubblessoc's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
2
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
3
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
7
Dr. No 1962,  PG)
8
From Russia With Love 1963,  PG)
9
Goldfinger 1964,  PG)
10
Thunderball 1965,  PG)
11
You Only Live Twice 1967,  PG)
12
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
13
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
14
Live and Let Die 1973,  PG)
15
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
16
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
17
Moonraker 1979,  PG)
18
For Your Eyes Only 1981,  PG)
19
Octopussy 1983,  PG)
20
A View to a Kill 1985,  PG)
21
The Living Daylights 1987,  PG)
22
Licence To Kill 1989,  PG-13)
23
GoldenEye 1995,  PG-13)
24
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
25
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
26
Die Another Day 2002,  PG-13)
27
Casino Royale 2006,  PG-13)
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
29
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
30
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
31
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
32
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
33
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
34
Gone With the Wind 1939,  G)
35
The Godfather 1972,  R)
36
The Godfather, Part II 1974,  R)
37
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
38
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
39
Braveheart 1995,  R)
40
Gladiator 2000,  R)
41
Elizabeth 1998,  R)
42
Aliens 1986,  R)
43
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
44
Office Space 1999,  R)
45
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
46
War of the Worlds 2005,  PG-13)
47
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
48
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
49
The Fountain 2006,  PG-13)
50
The Departed 2006,  R)
51
Pan's Labyrinth 2006,  R)
52
Scarface 1983,  R)
53
The Last King of Scotland 2006,  R)
54
Apocalypse Now 1979,  R)
55
Team America - World Police 2004,  R)
56
300 2007,  R)
57
Grandma's Boy 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments