Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  btfink's Rating My Rating
1
The Boondock Saints 2000,  R)
2
Heat 1995,  R)
3
The Blues Brothers 1980,  R)
4
Twister 1996,  PG-13)
5
Independence Day 1996,  PG-13)
6
Speed Racer 2008,  PG)
7
Kung Fu Panda 2008,  PG)
8
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
9
Hancock 2008,  PG-13)
10
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
11
The Dark Knight 2008,  PG-13)
12
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
13
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
14
Plan 9 from Outer Space 1956,  Unrated)
15
The Mask 1994,  PG-13)
16
Seed Of Chucky 2004,  R)
17
Escape to Canada (Land of the Freer) 2005,  Unrated)
18
Pitch Black 2000,  R)
19
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
20
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
21
Dogma 1999,  R)
22
Beverly Hills Cop 1984,  R)
23
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
24
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
25
Mallrats 1995,  R)
26
Clerks 1994,  R)
27
Clerks II 2006,  R)
28
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
29
Encino Man 1992,  PG)
30
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
31
A Scanner Darkly 2006,  R)
32
Son in Law 1993,  PG-13)
33
In the Army Now 1994,  PG)
34
Bio-Dome 1996,  PG-13)
35
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
36
Monkeybone 2001,  PG-13)
37
The Mummy 1999,  PG-13)
38
Night at the Museum 2006,  PG)
39
Pineapple Express 2008,  R)
40
Small Soldiers 1998,  PG-13)
41
Lord of War 2005,  R)
42
Wayne's World 1992,  PG-13)
43
Back to the Future Part II 1989,  PG)
44
Back to the Future Part III 1990,  PG)
45
Back to the Future 1985,  PG)
46
Dazed and Confused 1993,  R)
47
Blazing Saddles 1974,  R)
48
Fido 2006,  R)
49
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
50
Billy Madison 1995,  PG-13)
51
The Italian Job 2003,  PG-13)
52
Evolution 2001,  PG-13)
53
Does Humor Belong in Music? 1985,  Unrated)
54
Airheads 1994,  PG-13)
55
The Dark Crystal 1982,  PG)
56
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
57
The Phantom 1996,  PG)
58
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
59
Baby Snakes 1979,  R)
60
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
61
Jurassic Park 1993,  PG-13)
62
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
63
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
64
Eastern Promises 2007,  R)
65
Double Dragon 1994,  PG-13)
Double Dragon
old fav
66
Stephen King's It 1990,  Unrated)
67
Airborne 1993,  PG)
68
Mighty Joe Young 1998,  PG)
69
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
70
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
71
Snatch 2001,  R)
72
The Departed 2006,  R)
73
The Big Hit 1998,  R)
74
High Fidelity 2000,  R)
75
Weird Science 1985,  PG-13)
76
War Games 1998,  PG)
77
Phenomenon 1996,  PG)
Phenomenon
fuckin' great movie
78
The Fifth Element 1997,  PG-13)
79
Swordfish 2001,  R)
80
The Ninth Gate 1999,  R)
81
Ed Wood 1994,  R)
82
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments