My Favorite Movies
Movies 1-6 are in order favorite to least, then after that I just added movies.. some that are deep in the list I know I like better than same closer to number 1, but I have so many favorites, it'd take too much time to go through and organize this list.
| bSpiker's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R)
Eternal Sunshine of the Spotless Mind is about a thirty-something who gets a procedure done to erase his memory of a past girlfriend, and while doing so (in his head), he decides he cherishes their memories together and tries to figure out a way to keep them. |
|
| 2 |
Stay 2005, R)
This movie totally blew me away. One of my favorites next to Eternal Sunshine. I thought the story was kind of confusing the first watch, but my girlfriend and I had fun discussing it. After the second watch though, we completely understood it's complex meaning. Marc Forster's directing style truely shines in this movie. All of the scenes flow together in these genius ways, and even though I don't think I'll like Marc's newest movie Kite Runner, I'm sure he'll do a wonderful job of directing. Check this movie out people. |
|
| 3 |
Memento 2000, R)
2:09pm Monday; February 18, 08' |
|
| 4 |
The Fountain 2006, PG-13)
There are so many ways you can interpret this movie. Yes is does have a specific story and specific meaning behind it, but in the end, you can find things to create your own theory. It's very artistic, heartfelt, and original and I recommend it to anyone who likes movies that can have you believeing anything. Close-minded people beware, this film will have you pondering for days; it's truely a work of art. |
|
| 5 |
The Jacket 2005, R)
I really enjoyed this movie. Adrien Brody shows that he can be a very talented actor. I liked how the movie started out dark and cold, then towards the end, got brighter and warmer in story. I like the cinematography and the special effects when things were "flashing before his eyes" so to speak. It's about time-travel and saving the life of those who are closest to you. Don't let the previews distract you from what this movie is; It's beautiful and heartfelt. |
|
| 6 |
Wicker Park 2004, PG-13)
This movie was very well written. I really enjoyed the cinemagraphics and soundtrack/score. It all blended well to give you this very confusing story about trying to find a lost love who was thought-of to exist, but wasn't clear. After the plot stops twisting and turning it all makes perfect sense. It's very romantic, though I felt sorry for Hartnett's fiancee in this movie; but then again Kruger's character came first. Anyways anyone looking for a great date-movie... have no fear, this is a great one. |
|
| 7 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 8 |
Halloween 1978, R)
I've loved this movie ever since I was little. I just loved how it wasn't about the gore, it's about the suspense. I liked how you hardly got to see him, and if you did.. it was for a split second in the background of a shot. Also not knowing where he was, but still hearing him breathing creeped me out. Great thriller that set the bar for most of today's suspense/boogyman flicks. |
|
| 9 |
The Blair Witch Project 1999, R)
At the time I knew this movie was fake, but I still loved it's originality and clever marketing. Everytime I'm in the woods around dark, I can always imagine hearing cackling sounds. I can see how alot of people would hate this film due to the lack of action, but if you have an appreciation for movies that build on the eerie side of things, check this out. It's a great movie to watch on a foggy night. |
|
| 10 |
High Fidelity 2000, R)
I absolutely love John Cusack in this movie. I love how he talks to the camera as if he were talking to the viewer. Jack Black is histarical in his role in this as well. I simply love it because the whole theme of the movie is music, and that's my other passion besides cinema and movies. It's one of the funniest movies in my opinion. |
|
| 11 |
The Number 23 2007, R) |
|
| 12 |
Death Sentence 2007, R)
This was a very powerful film. I loved towards the end when he shaves his head, but leaves a little hair left behind; it reminded me of DeNiro's character in Taxi Driver and was a great representation of a man slipping into madness. I also liked how he wasn't a skilled FBI agent or Retired War Veteran character like most revenge flicks; he was simply a beginner with guns. If you like revenge/dramas, this one tops the cake in my opinion. |
|
| 13 |
Garden State 2004, R) |
|
| 14 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 15 |
Pleasantville 1998, PG-13)
I love this movie's concept. It's a fresh and original story, and I wish more movies like this would come out. I love the way everyone in Pleasantville has no clue about today's society or about anything "sinful" for that matter. It creates some hilarious moments; especially with Paul Walker's character not knowing what an "O" was and thinking he was getting sick. I love that Don Knotts made an appearance, because that gave the movie an old-school 50's sitcom feel and was a great tribute to some of the black and white sitcoms of that time. I just love this movie, it's really something special. |
|
| 16 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 17 |
Grosse Pointe Blank 1997, R) |
|
| 18 |
Jacob's Ladder 1990, R) |
|
| 19 |
Alien 1979, R) |
|
| 20 |
Aliens 1986, R)
I absolutely love H.R. Giger's design for the Aliens in the films, they're so cool to look at. This would have to be my second favorite of the series (Alien 3 being my favorite). I just loved the dark atmosphere of the aliens, and how they hide just behind the darkness. It leaves you wondering what's really in the shadows at night. One of the greatest sci-fi action flicks of our time. |
|
| 21 |
Alien3 1992, R)
I give it the 5 star, because it's my favorite of the series, and I've been a fan of Aliens ever since I was little. I remember being a little kid, collecting the Keener alien toys. I didn't like the film when it first came out, but it slowly grew on me, because I realized it held true to the original. Don't get me wrong Aliens is a classic, and I loved Cameron's alien designs. Alien 3 went back to the basics, with one alien, and made it more sleek and stealthy. Have an open mind people, this is David Fincher first film, and a magnificent start to a career. |
|
| 22 |
28 Days Later 2002, R)
Best zombie-movie ever made. Unlike most zombie movies, that are filled with over-the-top action sequences and head shots.. this ones more about the story. It's more realistic and because of that, it makes it scarier than most zombie-movies. Cillian Murphy is starting to become a favorite of mine, as well as Danny Boyle. If any of you zombie fans are wanting a movie that's a little more than just the dead, check this out. |
|
| 23 |
28 Weeks Later... 2007, R) |
|
| 24 |
300 2007, R) |
|
| 25 |
The Crow 1994, R)
Another great movie for my Vigilante/Revenge sweet-tooth. I loved the original graphic novel by James O'Barr and thought that the movie was the best book-to-movie adaptation ever. The movie is missing some stuff from the comic, but the majority of it is there. It's a simple story, but what makes this a great film is the tale of romance and how far one would go if that were ever taken away. Great film, but yet a sad tragedy to lose a great actor such as Brandon Lee. |
|
| 26 |
The Crow: City of Angels 1996, R)Not as great as the original, but still the only one of the sequels that lives up to it. It's the same premise, but different setting. The Crow has a rainy atmosphere, while City of Angels has a foggy atmosphere. Eric Draven's wife was killed, Ash's son was killed. Even though they are almost identical plot wise, I just feel this would be just as good as the first, if the first hadn't came along, nor the graphic novel. |
|
| 27 |
The Beach 2000, R) |
|
| 28 |
American Splendor 2003, R) |
|
| 29 |
Almost Famous 2000, R)
Almost Famous has to be one of my favorite music-based movies. It captures that 70's feel so well, and being that this is somewhat-of-a true story, you never stop and think "It's too good to be true". The cast of characters, the music, and feel of it all, just amazes me; Patrick Fugit is one lucky S.O.B. to have won this audition and to not screw this up. He really carried this movie on his shoulders and did a magnificent job. I love this film just as much as I love music. |
|
| 30 |
Detroit Rock City 1999, R) |
|
| 31 |
Unbreakable 2000, PG-13)
I loved this movie. I'm glad when I started this movie, I knew what to expect.. an origin story and not a full-blown action hero movie. M. Night Shyamalan proves to me yet again, that he can create a story that's original and enjoyable to watch. This movie left me full of thoughts and wanting to write my own comic book story. |
|
| 32 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 33 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 34 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 35 |
Lady in the Water 2006, PG-13)
I love M. Night Shyamalan's movies. Even though this is my least favorite, I still have even more respect for him for making this movie. It's based off of a bedtime story he tells his own children, and for him to put his reputation on the line to make this movie for his kids... means he's not just in it for the money. He makes films that are close to his heart and with full imagination and originality. It's a wonderful film, and I promise that if you keep an open mind about it and pretend you're a kid all over again, you'll think so too. Just ignore the negative reviews, people clearly are too much in love with Shyamalan's older films, that they can't open up to something different. |
|
| 36 |
Léon (The Professional) 1994, R)
Leon is by far, the coolest hitman-movie I've seen. He's the biggest softy, but when he's put on the job, he's dead on. I like good moraled characters in films these days. If I wouldn't like them in real life, I probably wouldn't like the movie; even though there's exceptions to some films (Taxi Driver, Dead Man's Shoes, etc). If you're in for a different kind of action flick, one with a heart ... check this out. |
|
| 37 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 38 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 39 |
The Descent 2005, R) |
|
| 40 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13)
How come this is the most underrated movie I've ever seen? Great actors, great story, great cinematography and you've got a masterpiece. I love this movie's story of a Robot trying to become more human. Haley Joel Osment was amazing to carry this movie on his shoulders. This movie was extraordinary. |
|
| 41 |
High Tension (Switchblade Romance) 2003, R)
I raised my rating on this, mainly due to the fact that, I missed alot of the small moments that foreshadow the end. I knew the basic ones, but this movie has more under it's "simple" surface. I'm being sarcastic about "simple"; if you look at this film, and watch it as if it were a fantasy and think outside of the box, you'll conjure up all kinds of heres and theres. This movie is gory as hell, but yet... it's necessary for the plot of the story. This movie is a crazy "tension" filled ride that I recommend to any horror buff. |
|
| 42 |
Identity 2003, R) |
|
| 43 |
Hide and Seek 2005, R) |
|
| 44 |
Reign of Fire 2002, PG-13) |
|
| 45 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 46 |
Psycho 1960, R) |
|
| 47 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 48 |
Charade 1963, G) |
|
| 49 |
Lost In Translation 2003, R)
I love this movie simply for it being shot in Tokyo. It's beautiful. It's a simple film, about being lost, and no matter how lost you feel, you're always going to find someone. Whether It turns to love or a close friendship, you're never alone; I loved how Sofia Coppola put this simple idea to story and film. A Must See. |
|
| 50 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 51 |
Premonition 2007, PG-13) |
|
| 52 |
The Return 2006, PG-13) |
|
| 53 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 54 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 55 |
Collateral 2004, R) |
|
| 56 |
Running Scared 2005, R) |
|
| 57 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 58 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 59 |
The Cable Guy 1996, PG-13)
This has to be one of my favorite Jim Carrey movies. It's hilarious, but yet has this psychological thriller side to it, so to speak. Alot of today's top comedic actors make appearances; such as Owen Wilson, Jack Black/Kyle Gass, Andy Dick, and Ben Stiller (who also Directs). Yes it is a dark comedy, but if you just pay attention to the detail Carrey goes into with his performance, you'll be rolling on the floor. I recommend this to anyone who loves Carrey's movies, "This concludes my broadcast review, click". |
|
| 60 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 61 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 62 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 63 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 64 |
Halloween II 1981, R) |
|
| 65 |
Halloween H2O 1998, R) |
|
| 66 |
Halloween 2007, R)
Bleh, it was ok.. mainly because I liked the way Michael looked and the Score.. but the countless amounts of boob and sex.. not needed; and it didn't have the suspensful effect that the original had. In the original you barely got to see glimpses of Michael, in Zombie's you see him like all the time. He's the main character in it, opposed to Laurie being the main character in the original. |
|
| 67 |
Unrest 2006, R)
I don't care what anyone else will say about this movie. It's very much original, and doesn't rely on gore like most horror films. This one plays with your mind, and I thought was pretty realistic; the writers definately did there homework on Gross Anatomy. The only gripe I had on this movie was the score, I didn't like the whole tribe-style sound, sometimes if fit and sometimes it didn't. Still, this movie was unlike any Horror film I've seen and I enjoyed it. Best of the 8Films To Die For in "my" opinion. |
|
| 68 |
The Abandoned 2007, R) |
|
| 69 |
Stardust 2007, PG-13) |
|
| 70 |
The Butterfly Effect 2004, R)
I don't care what most people say, I loved this movie. I always thought before going into this movie, that it'd be so complex, there'd be too many plotholes. Well, I couldn't find any, for the most part, the screenplay was perfect. I love how the story telling flows; it's an artsy type-of film. I also love that no matter how bad Evan's life got, in the end he still made everything ok; instead of fixing himself, he managed to fix his childhood friend's lives. A powerhouse filled cast, and a gripping story puts this one up there with my favorite movies. |
|
| 71 |
Shoot 'Em Up 2007, R)
How can people think this wasn't stylized?! Everything from "the man with no name" having sex while in the midst of a gunfight - to the sky-dive shooting scene, it's all uniquely shot. I knew before viewing that it was meant to be a cliche filled action-thriller. Giamatti plays the funniest villian I've seen; and Owen's character resembles that of Dwight from Sin City, which isn't a bad thing. The humor was over-the-top and the theory of Carrots enhancing eye-sight was awesome; it just added to Owen's personality. "What's up Doc?" - Two thumbs, that's what. |
|
| 72 |
Sin City 2005, R) |
|
| 73 |
Desperado 1995, R) |
|
| 74 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 75 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 76 |
One Hour Photo 2002, R)
This movie would've gotten a 5 star, only if his character got a little more extreme. Robin Williams still did a VERY good job of portraying a quiet shy guy, that's about to be pushed over the edge. I loved the story's message and how he opened up that father's eyes to what he's really missing out on at home. A very creepy thriller, that makes me wonder everytime I go into a Photo Center. |
|
| 77 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 78 |
The Password Is Courage 1962, Unrated) |
|
| 79 |
Copycat 1995, R)
This is by far my favorite 'cat and mouse' thriller. It feels so real, and when I watched it as a little boy, I was hooked on the history of serial killers, and wanted to be a forensic scientist. I can still put this movie in and get the same feeling I did when I was 11. In my opinion, this is way better than the Scream trilogy. |
|
| 80 |
Scream 1996, R) |
|
| 81 |
Scream 2 1997, R) |
|
| 82 |
Scream 3 2000, R) |
|
| 83 |
Frailty 2002, R)
I mainly liked this movie because of Bill Paxton's directing. He did SUCH a great job with the way everything was shot. The two young kids did amazing jobs as well, and I was shocked to see all of the stuff they went through. It's got a very Hitchcockian vibe to it, and I loved the score. I also loved how the film was the cleanest slasher flick I've ever seen. The only problem I have about the movie is that Paxton's character and his kids are religious. I don't like the thought of God asking a family to kill sinful people, when in life, God loves us all, whatever our sins and will forgive us all if we seek it. |
|
| 84 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 85 |
Falling Down 1993, R) |
|
| 86 |
Mr. Brooks 2007, R)
I loved this film. Great performances by Hurt and Costner. I especially liked the sub-plot of him goin' on a small rampage to create a different serial killer, in order to keep his daughter safe. Watch the movie and you'll see what I mean. It seems this is the start of a trilogy, according to the special features and I can't wait. |
|
| 87 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 88 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 89 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 90 |
The Longest Day 1962, G)
Best war movie I've ever seen. It's more authentic to show it from the perspective of the allies and enemies. I really loved the way this was shot, and the overral quality of the film was a huge achievement. I love the history behind the Paratroopers. If you love this film as much as I do, you should definately check out "Band of Brothers", a 10-hour long mini-series (10 episodes). |
|
| 91 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 92 |
1408 2007, PG-13) |
|
| 93 |
Bringing Out the Dead 1999, R) |
|
| 94 |
Cellular 2004, PG-13) |
|
| 95 |
Donnie Darko 2001, R)
I don't know why, but I love this movie. I so desperately want to know everything about it though, because some of it, well most of it, confuses me. Even though I have the majority of it understood, there are still some stuff left for discussion. This movie always puts me in a artsy-fartsy mood when I'm finished watching it, and I like that about this film. Definately a crossword-puzzle-of-a-movie. |
|
| 96 |
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005, Unrated) |
|
| 97 |
Dragonfly 2002, PG-13) |
|
| 98 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 99 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 100 |
Don't Say a Word 2001, R) |
|
| 101 |
From Hell 2001, R) |
|
| 102 |
The Forgotten 2004, PG-13) |
|
| 103 |
Friday the 13th 1980, R) |
|
| 104 |
Friday the 13th Part 2 1981, R) |
|
| 105 |
Friday 1995, R) |
|
| 106 |
Fun With Dick and Jane 2005, PG-13) |
|
| 107 |
Grumpy Old Men 1993, PG-13) |
|
| 108 |
Grumpier Old Men 1995, PG-13) |
|
| 109 |
Breakdown 1997, R) |
|
| 110 |
An American Haunting 2006, PG-13) |
|
| 111 |
Art School Confidential 2006, R) |
|
| 112 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 113 |
Hannibal Rising 2007, R) |
|
| 114 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 115 |
Red Dragon 2002, R) |
|
| 116 |
Out Cold 2001, PG-13) |
|
| 117 |
Joe Dirt 2001, PG-13) |
|
| 118 |
The Hunted 2003, R) |
|
| 119 |
Hook 1991, PG) |
|
| 120 |
A History of Violence 2005, R)
I really enjoyed this movie.. It's a short movie, but if it were any longer, I probably wouldn't have liked it. The only reason I didn't like it, because of the skitso-origin plot. I'm a big fan of the original graphic novel, and in it.. he simply witnessed and experienced the mofia life, got caught up in some bad shit, and was forced to leave the life. But soon, his past follows him, and then the rest of the movie hit the spot, with him and his family being stalked. Either way, it was an ok movie. |
|
| 121 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 122 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 123 |
Hot Fuzz 2006, R)
I really enjoyed this more than Shaun of the Dead. It seemed to me when it reaches the scene in Shaun of the Dead, where they are in the pub taking shelter, it got boring and the drama aspect dragged on too long. Anyways, Hot Fuzz seemed to get more action packed the further you get into it, and I felt the humor in it was top-notch. It resembled that of Spaced and Shaun of the Dead put together. I just wish this gets so much buzz that they release "Spaced" on DVD here in the states. |
|
| 124 |
The Life of David Gale 2003, R) |
|
| 125 |
Joy Ride 2001, R) |
|
| 126 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 127 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R)
Come ON people, this was such a let down. *Spoiler?* When she finally gets to Bill, she simply kills him... there's really no epic battle/fight scene. And both Volume 1 and 2 seemed like the same movie. Both had "hip" dialogue and a scene of "concentration".. and by that I mean the first volume had her trying to concentrate on getting her toes to move.. then the second volume had her concentrating on punching through wood. I just felt jipped ya know? It's one of those "over-rated" movies that people think is the best film in the history of action movies. To me, Volume 1 and 2 are the same movie. |
|
| 128 |
K-PAX 2001, PG-13) |
|
| 129 |
King Kong 1976, PG) |
|
| 130 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 131 |
The Majestic 2001, PG) |
|
| 132 |
Night of the Living Dead 1968, R) |
|
| 133 |
Night of the Living Dead 1990, R) |
|
| 134 |
Rock Star 2001, R) |
|
| 135 |
Panic Room 2002, R) |
|
| 136 |
Saving Private Ryan 1998, R)
One of the best War movies I've ever seen put to film. On the likes of The Longest Day and Black Hawk Down, the cinematography and sound join together to really give us the feeling of being there. Along with the great set designs and on-the-spot locations, the cast was phenomenal, especially Barry Pepper--one of the coolest characters I've seen in any war film. Such a great war film that I'm sure will be watched generations from now. |
|
| 137 |
The Shining 1980, R)
Great performance by Nicholson and Lloyd, but Shelley Duvall's acting is what kills this film. Other than her being an annoyance, it's a real enjoyment. The atmosphere, the tension, the score; it all comes together to creep me out. Jack Nicholson scares the shit out of me, and his character development is the best in Horror. I absolutely loved watching him turn into a psychopath. This truely is one of the first Epic Horror films. |
|
| 138 |
Sling Blade 1996, R) |
|
| 139 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 140 |
Sideways 2004, R)
This mature comedy has to be the greatest of buddy-movies. I laughed all the way through this, and everytime I watch it... it gets better. Thomas Haden-Church is down-right hilarious and one of the best characters in the film and Giamatti proves to me once again, that he'll always remain one of my favorite lesser-known actors. This witty comedy will not disappoint. I must mention, my favorite scene has to be one of Jack's first lines... the line that introduces us to his true personality; "Where the fuck have you been man?!" |
|
| 141 |
Snatch 2001, R) |
|
| 142 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 143 |
Swimfan 2002, PG-13)
This film reminded me of Hitchcock's Psycho. I really wasn't scared of Christensen's character at all, until she shoots the two cops towards the end. I found it to be a very good take on the obsessive/psycho genre. I can see how most wouldn't like it, but anyone with an interest in characters that are insane, should like this. |
|
| 144 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 145 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004, PG) |
|
| 146 |
Underworld 2003, R) |
|
| 147 |
Underworld: Evolution 2006, R) |
|
| 148 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 149 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 150 |
Watership Down 1978, PG) |
|
| 151 |
Waking Life 2001, R) |
|
| 152 |
The Weather Man 2005, R) |
|
| 153 |
Where the Buffalo Roam 1980, R) |
|
| 154 |
Office Space 1999, R) |
|
| 155 |
Paris Je T'aime 2006, R) |
|
| 156 |
Open Water 2003, R) |
|
| 157 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 158 |
Phone Booth 2003, R) |
|
| 159 |
Paparazzi 2004, PG-13) |
|
| 160 |
Orange County 2002, PG-13) |
|
| 161 |
Red Dawn 1984, PG-13) |
|
| 162 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 163 |
House of 1000 Corpses 2002, R) |
|
| 164 |
The Devil's Rejects 2005, R) |
|
| 165 |
Groundhog Day 1993, PG)
I've loved this movie ever since I can remember, and now in celebration of it's 15th year anniversary, I will tell you, if you haven't seen this yet... it's a must, because you can't miss it, it's on TV like a few dozen times a year and it's a really good romantic-comedy that only Bill Murray can pull off; and no I'm not talking the romantic parts, the first half he's a lunatic, in which he plays with style. Great film. |




































































































































































