My Favorite Movies


  bsimpson1974's Rating My Rating
1
Lonesome Dove 2002,  Unrated)
Lonesome Dove
The greatest miniseries and the greatest novel ever. If Lonesome Dove doesn't get to whatever is human inside of you, then you are dead.
2
The Godfather 1972,  R)
3
The Departed 2006,  R)
The Departed
Went in expecting a good movie, came out with my jaw dropped to the floor. Best movie I have seen in a long time, and the best movie made in a number of years. Check out Infernal Affairs, the Chinese(?) subtitled version this one was based on, as well.
4
GoodFellas 1990,  R)
5
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
People tried to copy the style, but no one ever recreated the masterpiece put together by Tarantino. Say what again? I dare you. I double dare you, mutha...
6
The Godfather, Part II 1974,  R)
7
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
8
Scarface 1983,  R)
9
Casino 1995,  R)
10
Office Space 1999,  R)
Office Space
Perhaps the greatest comedy ever made!
11
American Pie 1999,  R)
12
Carlito's Way 1993,  R)
13
The Apostle 1997,  PG-13)
14
Clerks 1994,  R)
15
The Deer Hunter 1978,  R)
16
Full Metal Jacket 1987,  R)
17
Donnie Brasco 1997,  R)
18
The Devil's Advocate 1997,  R)
19
Fight Club 1999,  R)
20
Friday 1995,  R)
21
The Green Mile 1999,  R)
22
Heat 1995,  R)
23
High Plains Drifter 1973,  R)
24
Interview with the Vampire 1994,  R)
25
Memento 2000,  R)
26
Open Range 2003,  R)
27
The Ox-Bow Incident 1943,  Unrated)
28
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) 1965,  R)
29
Reservoir Dogs 1992,  R)
30
Saving Private Ryan 1998,  R)
31
Seven (Se7en) 1995,  R)
32
Tombstone 1993,  R)
33
Sleepers 1996,  R)
34
Sling Blade 1996,  R)
35
The Usual Suspects 1995,  R)
36
Things to Do in Denver When You're Dead 1995,  R)
37
Unforgiven 1992,  R)
38
The Untouchables 1987,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments