My Favorite Movies


  bryans81's Rating My Rating
1
Halloween 1978,  R)
Halloween
The best horror film no sorry best film made!!!
2
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
the best horror ever made!!! Its a head of its time
3
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
one of the best muscials ever!!
4
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
The best film ever not just because am Scottish
5
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
the best gangster film made!!
6
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
The best Zombie films made
7
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Great story, great twists better soundtrack!!!
8
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
One of the best horror films in the last ten years!!!
9
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
123 freddys coming for you great
10
Scarface 1983,  R)
Scarface
What more can I say apart from one of Pacnio's best films!!!
11
Boyz n the Hood 1991,  R)
Boyz n the Hood
I true likeness of how life is like in the hood!!!
12
The Amityville Horror 1979,  R)
The Amityville Horror
the thing about this film is it makes you think is it true or fake the story behind the film!!!
13
The Omen 1976,  R)
The Omen
far better then the remake!!! 666
14
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Brillant film, even thought Hopkins its the 1st Habbial
15
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Another great film from the 70s
16
Night of the Living Dead 1968,  R)
17
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
funny as hell!!
18
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
The Bride of Frankenstein
An all time Classic
19
Black Christmas 1974,  R)
Black Christmas
The first slasher film!!!
20
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
QT wat more can i say
21
Grease 1978,  PG)
Grease
one of the best muscial ever!!
22
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
Wes Craven's New Nightmare
Just when you think Wes Craven is done for he pulls this beauty out of the bag!!
23
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
great soundtrack, love the dancing dirtier the better
24
The Hills Have Eyes 1977,  R)
The Hills Have Eyes
The 2nd film by Wes Craven and far better then the remake
25
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
the best muscail ever!!!
26
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
One of the best sequels made. Most people like this better than the 1st Godfather, but not me still a great film. Pacino's best film and De Niro's too.
27
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
The weaker of the trilogy, still great film!!!
28
Alien 1979,  R)
Alien
No-one in space can hear you scream, need i say anymore!!!
29
Suspiria 1977,  R)
30
The Wicker Man 1974,  R)
The Wicker Man
The best British Horror film made!!
31
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) 1977,  R)
32
Candyman 1992,  R)
Candyman
Great film, by a british writer
33
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Cult Classic!!
34
Scream 1996,  R)
Scream
from Wes Craven what else need i say?
35
Scream 2 1997,  R)
Scream 2
Abit silly still a good film
36
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
Ringu (Ring)
Get film brill idea death by Video Tape!! far better than the remake!!!!
37
Ringu 0 2001,  Unrated)
38
Hostel 2006,  R)
Hostel
This film rock, mainly goes is trueish!!!
39
Hostel: Part II 2007,  R)
40
The Descent 2005,  R)
The Descent
The Best film I saw last year!!
41
Saw 2004,  R)
Saw
Love this film not only are the killings orginal but jigsaw doesnt kill anyone
42
Saw II 2005,  R)
Saw II
Mainly the same but with a twist!!!
43
Saw III 2006,  R)
44
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
the best out of the last two episodes
45
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
The Worst in the saga
46
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
more of a love story then star wars
47
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
48
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
49
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
the best Star Wars!! me think
50
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
I dont know what to say about this film I when ever its on, I have to watch it
51
Three Kings 1999,  R)
52
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
the Kights that go 'NI' pure genius
53
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
caaan you dig it!!!
54
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Tim Burtons best film
55
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
Far better than Football Factory
56
The Football Factory 2004,  R)
The Football Factory
What can I say
57
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
one of the best war films
58
The Crow 1994,  R)
The Crow
Great film Brandon Lee (R.I.P)
59
Once Upon a Time in America 1984,  R)
Once Upon a Time in America
One of the best gangster films made it is out of this and The Godfather.
60
Child's Play 1988,  R)
Child's Play
Better the puppet master
61
Taxi Driver 1976,  R)
62
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Martin at this best
63
BASEketball 1998,  R)
BASEketball
From the makes of Airplane and South Park what more need I say!!!
64
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
QT's best film
65
Casino 1995,  R)
66
Sin City 2005,  R)
Sin City
One of the best comic book films
67
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
The best British film of all time!!!
68
Con Air 1997,  R)
69
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
Bruce Lee at his best!!!!
70
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
Great idea a mother waiting revenge for her son's death, but no Jason
71
Halloween II 1981,  R)
Halloween II
Would of been better if John Carpenter was the director
72
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
Halloween III - Season of the Witch
Original story shame its got nothing to do with the Michael Myers story, but he hs still in it even if its for about 5 seconds.
73
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
Halloween 4: The Return of Michael Myers
Great to see michael back and went back to the halloween theme we all fall in love with
74
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
A new twist to the story that Michael's evil has gone into Jamie!!
75
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6)
New family in the Myers house but same family and little Tommy is back!!! and the last Halloween film with Donald Pleasence RIP
76
Halloween H2O 1998,  R)
77
Halloween - Resurrection 2002,  R)
Halloween - Resurrection
The worst of the Halloween films.
78
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
the Funniest film since the Life of Brian!!!
79
A Clockwork Orange 1971,  R)
80
Willow 1988,  PG)
Willow
from Mr Lucas
81
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
The best film for make Saddam GAY!! great work
82
The Shining 1980,  R)
The Shining
One of the best Stephen Kings books made into a film
83
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
If you like TCSM u will like this
84
The Ugly 1997,  NC-17)
The Ugly
More of a thriller than a horror
85
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
86
Mad Max 1979,  R)
Mad Max
Mel Gibson best film by far as an actor.
87
The Green Mile 1999,  R)
88
8 Mile 2002,  R)
89
Psycho 1960,  R)
90
American Wedding 2003,  R)
91
The Birds 1963,  PG-13)
92
Road Trip 2000,  R)
93
Road House 1989,  R)
94
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
95
Blue Velvet 1986,  R)
96
Jesus Christ Superstar 1973,  G)
Jesus Christ Superstar
One of the best musicals
97
Blade 1998,  R)
98
Blade Runner 1982,  R)
99
Vampires 1998,  R)
Vampires
One of Jonh's less good film, but stil a good film.
100
Stephen King's It 1990,  Unrated)
Stephen King's It
the first film that scaried me(I was only 8 when I watched)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments