My Favorite Movies


  brunoribeiro's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2
Death in Venice 1971,  PG)
3
The Thin Red Line 1998,  R)
4
The Exorcist 1973,  R)
5
Baraka 1993,  Unrated)
6
Wings of Desire 1987,  PG-13)
7
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
8
Friday the 13th 1980,  R)
9
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
10
Mulholland Drive 2001,  R)
11
Rosemary's Baby 1968,  R)
12
The Shining 1980,  R)
13
Children of the Corn 1984,  R)
14
Lavoura Arcaica (To the Left of the Father) 2001,  Unrated)
15
Bloody Sunday 2002,  R)
16
Shutter (They Are Around Us) 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments