My Favorite Movies


  brunocoelho80's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
An incredible and smart story about freedom and above all things friendship.
2
Braveheart 1995,  R)
3
Cast Away 2000,  PG-13)
4
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
6
Gladiator 2000,  R)
7
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
8
The Matrix Reloaded 2003,  R)
9
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
10
Batman Begins 2005,  PG-13)
11
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
12
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
13
Superman Returns 2006,  PG-13)
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
15
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
16
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
17
Saving Private Ryan 1998,  R)
18
The Devil's Advocate 1997,  R)
19
The Green Mile 1999,  R)
20
Schindler's List 1993,  R)
21
Signs 2002,  PG-13)
22
Crash 2005,  R)
23
Traffic 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments