My Favorite Movies
| brownje1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Aspen Extreme 1993, PG-13) |
|
| 2 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 3 |
300 2007, R) |
|
| 4 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Beerfest 2006, R) |
|
| 6 |
Billy Madison 1995, PG-13) |
|
| 7 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 8 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 9 |
Caddyshack 1980, R) |
|
| 10 |
Casino 1995, R) |
|
| 11 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 12 |
Clerks 1994, R) |
|
| 13 |
Clerks II 2006, R) |
|
| 14 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 15 |
Coming to America 1988, R) |
|
| 16 |
Con Air 1997, R) |
|
| 17 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 18 |
Eurotrip 2004, R) |
|
| 19 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 20 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 21 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 22 |
Friday 1995, R) |
|
| 23 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 24 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 25 |
Grandma's Boy 2006, R) |
|
| 26 |
Green Street Hooligans 2005, R) |
|
| 27 |
Half Baked 1998, R) |
|
| 28 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 29 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 30 |
Ice Age 2: The Meltdown 2006, PG) |
|
| 31 |
Just Friends 2005, PG-13) |
|
| 32 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 33 |
Kingdom of Heaven 2005, R) |
|
| 34 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 35 |
Ladder 49 2004, PG-13) |
|
| 36 |
Little Nicky 2000, PG-13) |
|
| 37 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 38 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 39 |
Old School 2003, R) |
|
| 40 |
Office Space 1999, R) |
|
| 41 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 42 |
Platoon 1986, R) |
|
| 43 |
Road Trip 2000, R) |
|
| 44 |
Rounders 1998, R) |
|
| 45 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 46 |
Scarface 1983, R) |
|
| 47 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 48 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 49 |
Super Troopers 2002, R) |
|
| 50 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 51 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 52 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 53 |
The Rock 1996, R) |
|
| 54 |
The Waterboy 1998, PG-13) |
|
| 55 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 56 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 57 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 58 |
Tommy Boy 1995, PG-13) |
|
| 59 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 60 |
Troy 2004, R) |
|
| 61 |
Varsity Blues 1999, R) |
|
| 62 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 63 |
Waiting 2005, R) |
|
| 64 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 65 |
Without A Paddle 2004, PG-13) |
|
| 66 |
We Own the Night 2007, R) |


































































