My Favorite Movies


  Brownfreak's Rating My Rating
1
Vivah 2005,  Unrated)
Vivah
this is the BEST shahid kapoor movie ever!!!!!! i love amrita rao too!!!!!!!!!!!!!!!
2
Chup Chup Ke 2006,  Unrated)
Chup Chup Ke
i mean, it has shahid in it!!!!
3
A Cinderella Story 2004,  PG)
4
A Walk to Remember 2002,  PG)
5
Annapolis 2006,  PG-13)
6
Raise Your Voice 2004,  PG)
7
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
8
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!!!!! it's the BEST outta the other 2!!!
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
11
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
12
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
13
Swades 2004,  Unrated)
Swades
this was a REALLY REALLY GREAT movie!!!!!!!!!!!!!
14
Salaam-e-Ishq 2007,  Unrated)
Salaam-e-Ishq
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!!!
15
Lucky 2002,  R)
16
Kal Ho Naa Ho 2003,  Unrated)
Kal Ho Naa Ho
Awwwwww!!!!!!!!!!! Shah Rukh is SOOOOOOOOOOO Sweet in this movie!!!!!!!!!!!
17
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006,  Unrated)
18
Mujhse Dosti Karoge 2002,  Unrated)
Mujhse Dosti Karoge
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!!!!
19
Krrish 2006,  Unrated)
Krrish
so far what i saw, it was good!
20
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!! i love all movies!! lol!!!!!!!!!
21
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001,  PG)
22
Cinderfella 1960,  Unrated)
Cinderfella
this was a really funny movie!!
23
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
This was a really really good movie. I needa have my friends watch it. it tought me alot more than i know! if you havn't seen it.... you better watch it, you'll love it!
24
Stick It 2006,  PG)
Stick It
I loved this movie!! though i hate gymnastics.........
25
Premonition 2007,  PG-13)
Premonition
This was a freaky but really good movie!!
26
Hum Tumhare Hain Sanam 2002,  Unrated)
Hum Tumhare Hain Sanam
Sad, but a good movie!!
27
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) 1999,  Unrated)
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam)
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!!!! and the songs are REALLY REALLY good!!!!!!!!!!!!!!!!
28
Hum Aapke Hain Koun...! (What Am I to You...!) 1994,  Unrated)
Hum Aapke Hain Koun...! (What Am I to You...!)
This is a old GREAT movie!!!!!!!
29
Kahin Pyaar Na Ho Jaaye 2000,  Unrated)
Kahin Pyaar Na Ho Jaaye
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!! i love all indian movies......almost, if no one quit noticed yet! lol!
30
Baghban 2003,  Unrated)
Baghban
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)!
31
Chori Chori Chupke Chupke 2001,  PG)
32
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
33
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Parminder ROCKS!!!!!!!!!!!!!!!!!!
34
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
I LOVE IT SOOOOOO MUCH!!!!!!!!!!!!!......and Zac....WOW!!!!!!!! gr8 singer and a hot one too!!!!!!!!!!!!!
35
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
This one was a really good movie!!!!!!! I cant wait to see number 2!!!!!
36
Dude Where's the Party 2003,  PG-13)
Dude Where's the Party
LOVE IT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
37
Salaam Namaste 2005,  Unrated)
Salaam Namaste
LOVE IT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
38
Dilwale Dulhania Le Jayenge 1995,  G)
Dilwale Dulhania Le Jayenge
L-O-V-E!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.............also!!
39
Mohabbatein 2000,  PG)
Mohabbatein
I L-O-V-E THIS ONE 2!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
40
Dil Se 1998,  G)
Dil Se
awwww!!!!!!!!!!!! WHY'D THEY HAVE TO DIE!?!?!?!?!?!
41
Duplicate 1998,  Unrated)
42
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
I LOVE THIS MOVIE.......and Channing!
43
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
I LOVE IT 2!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
44
Pyaar To Hona Hi Tha 1998,  Unrated)
Pyaar To Hona Hi Tha
I used to watch thi SOOO much when i was youger! but i havn't seen it ina loooooong time..... but i know i love it!!!
45
Hum Tum 2004,  Unrated)
46
Bean 1997,  PG-13)
Bean
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!
47
Johnny English 2003,  PG)
Johnny English
HA!HA!! It still gets to me!!!
48
Life-Size 2000,  G)
Life-Size
When i was younger, this was one of my favorite movies!! I love Tyra Banks!!
49
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
I L-O-V-E THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
50
RV 2006,  PG)
RV
Intresting movie!......But Jo Jo is GORGEOUS!!!!!!!!!!! they acted really good!
51
Hitch 2005,  PG-13)
52
Kabhi Alvida Naa Kehna 2006,  Unrated)
Kabhi Alvida Naa Kehna
Now this was a sad b ut a REALLY good movie!!!!!!!!!!
53
Pardes 1997,  Unrated)
Pardes
Havnt seen in years, but i know that i LOVE this movie!!!!!
54
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
Chasing Liberty
I L-O-V-E this movie!!!!!!!
55
Facing the Giants 2006,  PG)
Facing the Giants
I LOVE football! and this was a gr8 movie!!
56
The Game Plan 2007,  PG)
The Game Plan
This was the first movie in 10 years that i saw with my parents, and the first movie that i really cried! i LOVE this movie! it really tells about a fathers love!
57
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
I LOVE IT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
58
Hum Saath-Saath Hain: We Stand United 1999,  Unrated)
Hum Saath-Saath Hain: We Stand United
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
59
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
I love this movie!!!!! lol! no big surprise! :)
60
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
I love this movie!......and Zac Efron! lol! WHO DOESNT!?!?!?!?!?!
61
Provoked 2007,  PG-13)
Provoked
I thought it was pretty good! but its SOOOO sad to know that it was based on a true story!
62
The Ultimate Gift 2007,  PG)
The Ultimate Gift
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!! it was sad! and cute! WHY'D SHE DIE?!?!?!
63
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
Mr. Bean's Holiday
its a lil depresing here and there! but its k!
64
Heart of Gold (Dil Ka Rishta) 2003,  Unrated)
Heart of Gold (Dil Ka Rishta)
SO sad, but such a GR8 movie!!!!!!!!
65
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! WHYD HE DIE?!?!?!?!? no matter what, he did it for LOVE!! lol!
66
Sydney White 2007,  PG-13)
Sydney White
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
67
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
BEST movie ever, and thank goodness no 'good' people died!!!
68
Penelope 2006,  PG)
69
Dus 2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments