My Favorite Movies


  brothahawk's Rating My Rating
1
About Schmidt 2002,  R)
About Schmidt
Dear Ndugu: This movie was a very sweet story. I could've done without seeing Kathie Bates' boobs.
2
Alien 1979,  R)
Alien
All of the Aliens are great. They started out with a brilliant idea for a monster and what they got was a very strong franchise that is still going. The thing bleeds acid people!
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
A beautiful and adorable little thing. What human being won't watch this and fall in love with Audrey Tautou.
4
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
This movie teaches so much about belief in God, talents, mediocrity... It's perfect.
5
All the President's Men 1976,  PG)
All the President's Men
Redford and Hoffman are a great team here. They show us how journalists used to get their scoops... they investigated and put their asses on the line. This is a good way to learn about some history too.
6
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
This may be Woody Allen's best performance. This is the beginning of romantic comedy. Be careful not to miss the hilarious young Christopher Walken.
7
Babettes Gćstebud (Babette's Feast) 1987,  G)
Babettes Gćstebud (Babette's Feast)
Few movies are as wonderful as this. It's an allegory for the soul and it is just beautiful.
8
Blazing Saddles 1974,  R)
9
Brazil 1985,  R)
10
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
11
Cool Hand Luke 1967,  PG)
12
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
Crimes and Misdemeanors
A more serious Woody Allen breaks down Crime and Punishment. He deals well with some pretty heavy themes that he later returns to address in Match Point in a different way. This is worth watching several times.
13
Europa Europa 1991,  R)
14
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
This is pretty heavy stuff. Vincent D'Onofrio really blows me away. Wow.
15
Gandhi 1982,  PG)
16
Gosford Park 2001,  R)
Gosford Park
Brilliant. Wonderful cast, good music and acting and sets and costumes. I love the atmosphere that Altman creates here. Beautiful
17
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
The hero's journey.
18
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
Hannah and Her Sisters
Another really great Woody Allen. I just love these characters.
19
Love and Death 1975,  PG)
Love and Death
A light-hearted Woody Allen. Making fun of the Russians. It seems like he was ahead of his time with this kind of thing... Airplane and Naked Gun picked up the same kind of anachronistic and out of place gags in their movies. Woody Allen did it better.
20
Husbands and Wives 1992,  R)
21
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
Perfect movie for Christmas. Everyone should see this once every year.
22
Jean De Florette 1986,  PG)
23
Jerry Maguire 1996,  R)
Jerry Maguire
The writing in this movie was very good. The underrated Tom Cruise does well. Ari Gold takes after him a bit. Obviously, the star of the show is Cuba Gooding Jr. His energy is contagious.
24
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
Lawrence of Arabia
You could say this movie changed my life... T.E.Lawrence in his white robes has been my hero since childhood. This is a timeless epic.
25
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) 1986,  PG)
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II )
I just love Emmanuelle Beart.
26
Manhattan 1979,  R)
Manhattan
Another great Woody Allen.
27
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
Much Ado About Nothing
One of my favorite movies of all time. This thing will make you laugh and smile. It'll impress you with it's cinematography and everything like that. Don't miss it.
28
My Man Godfrey 1936,  Unrated)
29
North by Northwest 1959,  Unrated)
30
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
This movie introduced me to the beauties of so many things... Edward Norton, David Fincher, Tyler Durden, Helena Bonham Carter, Brad Pitt... Yeah. Kicks ass. It's an absolute masterpiece.
31
Office Space 1999,  R)
Office Space
Hilarious. This is a legendary movie.
32
Taking Lives 2004,  R)
Taking Lives
Crazy ending! Ha... I showed this to Abbie.
33
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
In the style of Kirosawa, Tarantino mixes the story around a litle bit and puts his own unique spin on things. This is a classic. Everybody should see it.
34
Rain Man 1988,  R)
35
Garden State 2004,  R)
Garden State
Zach Braff has lots of writing/directing talents that nobody sees in the subpar, unfunny Scrubs. Natalie Portman is tragically cute too.
36
Junebug 2005,  R)
37
Malena 2000,  R)
38
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Hilarious! Very quotable. Very amusing for fans of the zombie movies.
39
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
I was first attracted to this movie by the outstanding cast... and then I was impressed by the wonderful little stories that they tell. It's hard to choose a favorite. Hugh Grant was a cool PM.
40
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
I like to think that I'm one of few people who know about this movie. Some of my closest friends have said that his movie is better than the Matrix. What do you think about that? Christian Bale does have pretty eyes. Maybe that helps.
41
Swingers 1996,  R)
Swingers
The answering machine scene ALONE is a window into my so-called life.
42
Syriana 2005,  R)
Syriana
So now we know that the oil companies have a lot of political sway and maybe America has a lot to gain from American companies having contracts in the Middle East. The fact that America won't stay out of the mix, perseverates the Middle East that we know and love. American progress means a stagnant Middle East. Shame on us.
43
Paradise Now 2005,  PG-13)
Paradise Now
A must see. Learn something about an important world culture. Do yourself a favor.
44
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Must see this in HD. It has some interesting comments about politics and people's voice.
45
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
An Inconvenient Truth
Watch it! Change the way you live! Buy a hybrid car and recycle! Tell your friends!
46
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Adam and Eve wear nada. All I needed was Emily Blunt and Stanley Tucci, and everything else was good too.
47
Big Night 1996,  R)
48
Munich 2005,  R)
Munich
Ok, so we've all had our little theories about how exactly Mossad retaliated after Black September did their dirty work at the Munich Games. I've had my own theories... and we've all read the book... now we have this movie to give us a better idea of what may have really happened. This might fill in some of the gaps in your stories.
49
28 Days Later 2002,  R)
50
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
51
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
Eckhart is golden. Jason Reitman is moving up in the world.
52
The Salton Sea 2002,  R)
53
Trust the Man 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments