My Favorite Movies


  brooklynspo's Rating My Rating
1
Vertigo 1958,  PG)
2
Jalsaghar (The Music Room) 1958,  Unrated)
3
8 1/2 1963,  Unrated)
4
Zangiku monogatari (The Story of the Last Chrysanthemums) 1939,  Unrated)
5
L'Avventura (The Adventure) 1960,  Unrated)
L'Avventura (The Adventure)
Michelangelo Antonioni: 1912-2007
6
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
7
The Third Man 1949,  Unrated)
8
Bande à part (Band of Outsiders) 1964,  Unrated)
9
Rear Window 1954,  PG)
10
Trouble in Paradise 1932,  Unrated)
11
Late Spring 1949,  G)
12
The Gleaners and I 2000,  Unrated)
13
Céline et Julie Vont en Bateau (Celine and Julie Go Boating) 1974,  R)
14
The Swimmer 1968,  PG)
The Swimmer
The Swimmer rules. God bless Connecticut and Fairfield County.
15
Drugstore Cowboy 1989,  R)
16
Zerkalo (The Mirror) 1974,  Unrated)
17
Zerkalo (Le Miroir) ,  Unrated)
18
Swing Time 1936,  Unrated)
19
Barry Lyndon 1975,  PG)
20
The River 1951,  Unrated)
21
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
22
The Red Shoes 1948,  R)
23
The Quiet Man 1952,  Unrated)
24
Chinatown 1974,  R)
25
L'Eclisse 1962,  Unrated)
L'Eclisse
Monad. I just wanted to say monad.
26
The Grifters 1990,  R)
27
On the Waterfront 1954,  Unrated)
28
Taxi Driver 1976,  R)
29
The Bad and the Beautiful 1953,  Unrated)
30
Broadway Danny Rose 1984,  PG)
Broadway Danny Rose
Woody Allen at the top of his game. Cinematographer Gordon Willis is a God.

''I'll let you have her at the old price, which is anything you want to give her."
31
Young Frankenstein 1974,  PG)
32
The Life and Death of Colonel Blimp 1943,  Unrated)
33
Sweet Smell of Success 1957,  Unrated)
34
Only Angels Have Wings 1939,  Unrated)
35
Red River 1948,  Unrated)
Red River
Supreme Western

John Wayne and Montgomery Clift. That's a whole lotta beef, partner!
36
Dog Day Afternoon 1975,  R)
37
Out of the Past 1947,  Unrated)
38
The Awful Truth 1937,  Unrated)
39
L'Atalante 1934,  Unrated)
40
Wish You Were Here (Too Much) 1987,  R)
41
Reversal of Fortune 1990,  R)
42
The Leopard 1963,  PG)
The Leopard
A great big sigh of a movie. Beautiful and moving.
43
Il conformista (The Conformist) 1970,  R)
44
Crumb 1994,  R)
45
Raising Arizona 1987,  PG-13)
46
Le Boucher 1971,  R)
47
Pinocchio 1940,  G)
48
Shane 1953,  Unrated)
49
Shane ,  Unrated)
50
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
51
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945,  PG)
52
McCabe & Mrs. Miller 1971,  R)
53
Letter From an Unknown Woman 1948,  Unrated)
54
Kind Hearts and Coronets 1949,  Unrated)
55
Great Expectations 1946,  Unrated)
56
The Heiress 1949,  Unrated)
57
Les Dimanches de Ville d'Avray (Sundays and Cybele) 1962,  Unrated)
58
Kikujiro 1999,  PG-13)
59
Apocalypse Now 1979,  R)
60
The Set-Up 1949,  Unrated)
The Set-Up
this film is TIGHT.
61
The Night of the Hunter 1955,  PG)
62
America, America (The Anatolian Smile) 1963,  Unrated)
America, America (The Anatolian Smile)
really underappreciated film - near masterpiece
63
Topsy-Turvy 1999,  R)
64
Rushmore 1998,  R)
65
Casablanca 1942,  PG)
66
The Godfather 1972,  R)
67
My Darling Clementine 1946,  G)
68
The Man Who Fell to Earth 1976,  R)
69
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
70
It's a Wonderful Life 1946,  G)
71
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) 1960,  Unrated)
72
The Lady Eve 1941,  Unrated)
73
A Letter to Three Wives 1949,  Unrated)
74
Jeremiah Johnson 1972,  PG)
Jeremiah Johnson
closet favorite
75
Winchester '73 1950,  Unrated)
76
Pandora's Box 1929,  Unrated)
77
Mildred Pierce 1945,  Unrated)
78
The Crowd 1928,  Unrated)
79
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) 1964,  G)
80
The Bad News Bears 1976,  PG)
81
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
82
The Shop Around the Corner 1940,  Unrated)
83
Dazed and Confused 1993,  R)
84
Greed 1924,  Unrated)
85
Le Chagrin et la Pitié (The Sorrow and the Pity) 1971,  PG)
86
Dodsworth 1936,  Unrated)
Dodsworth
Brilliant. Wyler rules.
87
The Earrings of Madame De... (Diamond Earrings) 1953,  Unrated)
The Earrings of Madame De... (Diamond Earrings)
Superb.
88
Excalibur 1981,  R)
89
Angst Essen Seele auf (Ali: Fear Eats the Soul) 1974,  Unrated)
Angst Essen Seele auf (Ali: Fear Eats the Soul)
Very touching movie. Emmi is one of the great screen heroines.
90
The Thief of Bagdad 1924,  Unrated)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. hypathio7
    hypathio7 posted 4 years ago

    Hey, noticed you have duplicates of Zerkalo and Shane on this list. That problem has now been fixed (the duplicates have been merged). If the inactive profiles (without posters) do not automatically disappear from the list, you should delete them.