My Favorite Movies
I love 80's movies. These are some of my favourites.
| bronzlox1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Girls Just Want to Have Fun 1985, PG) |
|
| 2 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 3 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 4 |
Footloose 1984, PG) |
|
| 5 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 6 |
Cutting Class 1989, R) |
|
| 7 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 8 |
Some Kind of Wonderful 1987, PG-13) |
|
| 9 |
Uncle Buck 1989, PG) |
|
| 10 |
Fright Night 1985, R) |
|
| 11 |
Teen Witch 1989, PG-13) |
|
| 12 |
Adventures in Babysitting 1987, PG-13) |
|
| 13 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 14 |
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989, PG) |
|
| 15 |
The 'Burbs 1989, PG) |
|
| 16 |
Dance 'Til Dawn 1988, Unrated) |
|
| 17 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 18 |
Fast Times At Ridgemont High 1982, R) |
|
| 19 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 20 |
The Outsiders 1983, PG) |
|
| 21 |
This Is Spinal Tap 1984, R) |



















