My Favorite Movies
Give list a short description
| broncos88's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Full Metal Jacket 1987, R)
> Vietnam War |
|
| 2 |
Saving Private Ryan 1998, R)
I have never been a great fan of Tom Hanks but he was exceptional in this film. WWII Cpt. Miller and his select team go in search for Pvt. Ryan to bring him home to his mother. The Military felt it was necessary to bring home her last remaining child after three of her four children were Killed in Action. Lives are lost of course not all is a happy ending. However Pvt. Ryan is saved and owes his life to Cpt. Miller etc etc...Excellent film. It deserved its 5 Oscars. |
|
| 3 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 4 |
U-571 2000, PG-13) |
|
| 5 |
Platoon 1986, R) |
|
| 6 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 7 |
Tigerland 2000, R) |
|
| 8 |
Troy 2004, R) |
|
| 9 |
Helen of Troy 2003, Unrated) |
|
| 10 |
The Odyssey 1997, PG-13) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG)
Turmoil has engulfed the |
|
| 12 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG)
There is unrest in the Galactic |
|
| 13 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13)
War! The Republic is crumbling |
|
| 14 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG)
It is a period of civil war. |
|
| 15 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG)
It is a dark time for the |
|
| 16 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG)
Luke Skywalker has returned to |
|
| 17 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 18 |
Gallipoli 1981, PG) |
|
| 19 |
Escape From Sobibor 1987, PG) |




















craigperson posted 4 years ago
good choice mostly i love star wars but have to say was'nt soo sure about the new 3 but 3 was better then 1 and 2