My Favorite Movies


  Brokenbiskitt's Rating My Rating
1
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
One of my fav films,way better than house of 1000 corpses and has one of the best 'hit by an oncoming lorry' scenes i've seen!The ending featuring Lynyrd Skynyrd's 'free bird' was fantastic.
2
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
Chilling,nasty,gruesome and disturbing....my kind of film!Switchblade Romance has got some of the most graphic gore i've seen-no holds barred...towards the end there's blood everywhere.I loved the twist ending which was totally unexpected.A must for any other gore-hounds out there.
3
Dead End 2003,  R)
Dead End
A film about being stuck on a road may not sound appealling but it's executed so well -the atmosphere/suspense is just right,the insanity that unfolds is acted brilliantly by all,particularly Alexandra Holden I thought....loved it!
4
The Descent 2005,  R)
The Descent
Easily one of the best horrors in recent years- and it's British!Forget
'The Cave' which in comparison,fares miserably.It's a brilliant film of human loss and survival with a strong all- female(well nearly) cast.The tension just builds and builds ammongst the chilling claustrophobia with some really great gore and genuinely creepy cave dwellers,which reminded me a bit of the one in 'Creep'.They don't get much better than this.
5
Altered 2006,  R)
Altered
Loved this gripping little movie...revolving around a group of guys who capture one of the aliens responsible for their abduction and experimentation over the years..the trouble
is there's severe consequences if they kill it. The alien itself looks pretty damn great,all the better for the use of practical fx.Good tension and buildup(which does take a while)and some great gorey scenes,intestines ripped out,guy walking about with decomposing flesh which made me cringe.This should have had a theatrical release.
6
Aliens 1986,  R)
Aliens
Alien is a classic,but i've always preffered this...a perfect combination of action & alien.
7
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Had a LOT to live up to,but it's pretty decent- lacks the grittiness of
Hooper's original..a bit too 'Hollywood-ised' with a run-of-the-mill teen slasher-fest vibe,but it's a good slasher fest considering some of the other crap floating around out there.It's never gonna gonna achieve the same cult status but then who honestly thought it would? Some good bloodshed and gore however and i'll be honest..R.Lee Ermey was fantastic as the sherrif.
8
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Absolute classic film....gritty and unsettling.Many imitators throughout the years,and crap sequels but none beat it.
9
The Shining 1980,  R)
The Shining
It's a classic,what more can I say?If I have to nipick i'd say Shelley Duvall's acting is a bit lame in parts,or irritating,or maybe both- Jack is terrific throughout though.Redrum!
10
Hostel 2006,  R)
Hostel
Unsettling,disturbing and bloody great!Some good gore,particularly talking about the eyeball scene which will haunt me for a long time...think i'll forget about travelling for a while.
11
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Fantastic!!I just wish they'd done more with the white man.Some of the violence might not be to everyone's taste though.
12
Dead Man's Shoes 2004,  Unrated)
Dead Man's Shoes
Absolutely amazing,Considine plays his part with perfection.Very moving at times and deeply disturbing too,yet despite the subject matter throws a little humour in the mix.
13
The Shawshank Redemption 1994,  R)
14
The Goonies 1985,  PG)
15
Pulp Fiction 1994,  R)
16
The Machinist 2003,  R)
17
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
18
The Dark Crystal 1982,  PG)
19
Blade Runner 1982,  R)
20
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
21
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
The ultimate mayhem causing little creature movie!Loved as a kid..and still do.
22
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
Gremlins 2: The New Batch
Manic and altogether wackier than the first movie,sending up everything and everyone.Pure class.
23
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
It's the terminator....nuff said!
24
Severance 2006,  R)
25
Saw (short film) 2003,  Unrated)
26
Session 9 2001,  R)
27
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
28
The Thing 1982,  R)
The Thing
Has stood the test of time I think- the truely gruesome fx work still looks
good today....especially the crawling head and the scenes where the dogs are attacked- still freak me out.Real good tension here...you can feel the paranoia within the characters along with isolation and the extremely unsettling atmosphere of the whole film....very effective score too.Personally for me it's
Carpenters best film.
29
Misery 1990,  R)
30
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
There's nothing I can say about this that hasn't been said countless times before...but I will say this- If anyone in movieland gets ideas of attempting a remake of this classic,there's gonna be trouble....BIG trouble!
31
Evil Dead 2 1987,  R)
32
Dawn of the Dead 1978,  R)
33
Carrie 1976,  R)
34
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
35
Wolf Creek 2004,  R)
36
Wilderness 2006,  R)
37
The Butterfly Effect 2004,  R)
38
Seven (Se7en) 1995,  R)
39
Donnie Darko 2001,  R)
40
Total Recall 1990,  R)
41
Pitch Black 2000,  R)
42
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Every now and then,a movie comes along that bores deep into your mind and stays there...RFAD is one of these.It's an assault on the eyes with some fantasically hypnotic camera work constantly bombarding you as each of the characters lives unravels before you.I thought the perfomances were all stellar,especially Ellen Burstyn whose portrayal of a womans descent into obsession,drug-addiction and madness disturbed me the most.If this film doesn't get the message across of the dangers of drugs...then I don't know what will.It'll be in my head for a long time.
43
The People Under The Stairs 1991,  R)
44
Scanners 1981,  R)
Scanners
Great film- many are known for specific scenes..alien has the chest-burst,scanners has the head explosion...great stuff but i'd liked to have seen more of that.One negative aspect of the film for me was Stephen Lack's performance...he was just too wooden and almost emotionless for my liking,other than that i'd highly recommend it.
45
Event Horizon 1997,  R)
46
Creep 2004,  R)
47
The Cell 2000,  R)
48
Halloween 1978,  R)
49
Underworld 2003,  R)
50
The Green Butchers (Grønne slagtere) 2003,  R)
The Green Butchers (Grønne slagtere)
Fantastic little Danish comedy.Svend's receding hairline alone is worth seeing!(well,...it made ME laugh!)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments