My Favorite Movies
My Favorite Movies EVA
| BrittyWitty's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 2 |
Detroit Rock City 1999, R) |
|
| 3 |
The Outsiders 1983, PG) |
|
| 4 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 5 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 6 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 7 |
American History X 1998, R) |
|
| 8 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 9 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 10 |
Dream a Little Dream 1989, PG-13) |
|
| 11 |
License to Drive 1988, PG-13) |
|
| 12 |
Transformers 2007, PG-13)
I LOVED THIS MOVIE!!! Im pretty sure they stuck with the story line of the show... not that i watch it :-' But I recomend EVERYONE to see it. Weather you like, Shia LeBeof =P~ action movies, war movies, Sad movies, Drama movies, and especially Comedy movies! THIS MOVIE WAS FREAKING HILARIOUS!!! XD |
|
| 13 |
The Departed 2006, R)
Uh ok... how can I put this....... OMG I FREAKING LOVED THIS MOVIE NOT ONLY DID IT HAVE LEO BUT IT HAD MATT TOO!!!!! and i loved the story to it my favorite part for some odd reason is when matt calls leo on "a dead guys phone" and then leo picks up and they're just on the phone not saying a word... lol loved this movie! and i have it which is sooo awesome! |
|
| 14 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 15 |
Unaccompanied Minors 2006, PG) |
|
| 16 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 17 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 18 |
The Pacifier 2005, PG) |
|
| 19 |
The Astronaut Farmer 2007, PG) |
|
| 20 |
Wild Hogs 2007, PG-13) |
|
| 21 |
Nancy Drew 2007, PG) |
|
| 22 |
Running on Empty 1988, PG-13) |
|
| 23 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 24 |
Now and Then 1995, PG-13) |
|
| 25 |
The Basketball Diaries 1995, R) |
|
| 26 |
Wild America 1997, PG) |
|
| 27 |
Stephen King's It 1990, Unrated) |
|
| 28 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 29 |
Children of the Corn 1984, R) |
|
| 30 |
1408 2007, PG-13) |
|
| 31 |
My Own Private Idaho 1991, R) |
|
| 32 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 33 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 34 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 35 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 36 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 37 |
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D 2005, PG) |
|
| 38 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 39 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 40 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 41 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 42 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 43 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 44 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 45 |
Lucas 1986, PG-13) |
|
| 46 |
The Boys Club 1996, R) |
|
| 47 |
Idle Hands 1999, R) |
|
| 48 |
Up the Academy 1980, R) |
|
| 49 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 50 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 51 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 52 |
Fight Club 1999, R) |



















































