Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Brisco1967's Rating My Rating
1
Casino Royale 2006,  PG-13)
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
3
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
4
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
5
The Rock 1996,  R)
6
Alien 1979,  R)
7
Alien Nation 1988,  R)
8
Aliens 1986,  R)
9
Just One of the Guys 1985,  PG-13)
10
Murphy's Romance 1985,  PG-13)
11
Cousins 1989,  PG-13)
12
Teen Wolf 1985,  PG)
13
Back to the Future 1985,  PG)
14
Remo Williams - The Adventure Begins 1985,  PG-13)
15
Enter the Dragon 1973,  R)
16
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
17
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
18
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
20
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
21
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
23
The Rocketeer 1991,  PG)
24
Deep Blue Sea 1999,  R)
25
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
26
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
27
The Octagon 1980,  R)
28
Con Air 1997,  R)
29
Def-Con 4 1985,  R)
30
Jaws 1975,  PG)
31
Jaws 2 1978,  PG)
32
Enemy Mine 1985,  PG-13)
33
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
34
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
35
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
36
A Polish Vampire in Burbank 1985,  Unrated)
37
Forbidden Planet 1956,  G)
38
Treasure Planet 2002,  PG)
39
Dawn of the Dead 2004,  R)
40
Dawn of the Dead 1978,  R)
41
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
42
The Principal 1987,  R)
43
Red Dawn 1984,  PG-13)
44
The Black Hole 1979,  PG)
45
Galaxy of Terror (Mindwarp: An Infinity of Terror) (Planet of Horrors) (Quest) 1981,  R)
46
Galaxy Quest 1999,  PG)
47
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
48
Fright Night 1985,  R)
49
Night of the Creeps 1986,  R)
50
Night of the Comet 1984,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments