Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  brightondyke's Rating My Rating
1
Curious George 2006,  G)
Curious George
love this film... sooo cute
2
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
funny... geeky and cool =D
3
Crank 2006,  R)
Crank
shit hot from start till finish
4
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
5
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
pure comody
6
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
"its gonna freak you out"
7
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
Beavis and Butt-Head Do America
"I need TP for my Bunghole. BUNGHOLE!!"
8
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
9
Labyrinth 1986,  PG)
10
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
one of my faves
11
The Crow 1994,  R)
12
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
13
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
14
Girl, Interrupted 1999,  R)
15
Bound 1996,  R)
Bound
goood film :D
16
Saw II 2005,  R)
Saw II
love scarys
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
anything with johnny depp is a classic!!
18
Jackie Brown 1997,  R)
19
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
20
The Road to El Dorado 2000,  PG)
21
Benny & Joon 1993,  PG)
22
Happy Feet 2006,  PG)
23
Saw 2004,  R)
24
Hitch 2005,  PG-13)
25
White Chicks 2004,  PG-13)
26
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
funny stuff =D she is a hottie in this film!!
27
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
sid the sloth is a dude!! :D
28
Dogma 1999,  R)
Dogma
classic
29
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
30
Murder by Numbers 2002,  R)
Murder by Numbers
good film!
31
Practical Magic 1998,  PG-13)
32
Hackers 1995,  PG-13)
33
Fight Club 1999,  R)
34
Tigerland 2000,  R)
35
The Life of David Gale 2003,  R)
36
Waiting 2005,  R)
Waiting
never mess with the people that cook your food =D haha
37
Blade 1998,  R)
38
Demolition Man 1993,  R)
39
The Iron Giant 1999,  PG)
The Iron Giant
:D

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments