My Favorite Movies


  brightand's Rating My Rating
1
Suspiria 1977,  R)
Suspiria
I was simply amazed when I first watched this movie. And to this date it is still one of the most played movies in my collection. Everything about it is perfect in every way possible. The score, tone, atmosphere, plot, acting, gore, colours, set design. The whole thing is like an orchestra, it just all falls into place and has a beautiful feeling.

Ever since watching it, Dario Argento has been one of my favorite directors. Although this has to be his masterpiece. The movie is basically about an American dance student who travels to a bizarre European ballet school. While she is there, strange murders occur, maggots fall from the ceiling, and people start acting weird. By the end of the movie, the audience finds out that the academy is run by a coven of witches. The plot is quite simple but is shockingly original.

What makes this movie effectively creepy and authentic is it's score, composed by prg-rock group Goblin. The score which is very catchy has an eerie tone to it and is probably my favorite horror movie score. Another element that makes this film so entriguing is Argento's use of colours. As Eli Roth perfectly stated: "Argento puts the gore in gorgeous." and that he does. Perfectly. Which brings me to another point . . . gore.

Another element that makes any Argento movie authentic is his use of gore. Suspiria isn't shy on this element. The first major scene and probably the most amazing thing I've ever seen filmed is a grisly murder in which a wman is stabbed until her heart is visible, she is then hanged and falls through a beautiful stanied glass roof. As well, a blind man is attacked and has his throat bitten out by his guide dog and a girl falls into a pit of barbed wire and then has her throat slit.

All together, this film is something of a masterpiece and any cinema lover, horror or not, must see Suspiria. This is probably one of the most original and amazing films I have ever seen.

10/10
2
The House That Dripped Blood 1971,  PG)
The House That Dripped Blood
This movie was amazing. It was probably the best anthology movie I have seen yet. The movie has four short plots to it: 1) "Method for Murder", 2) "Waxworks", 3) "Sweets For The Sweet", and 4) "The Cloak.

The cast, which is greatly assembled, consists of Peter Cushing, Christopher Lee, and Jon Pertwee. The acting in this movie is actually really good and each story is equally creepy and fun.

My favourite story out of the four is either "Waxworks" starring Peter Cushing or "Sweets for the Sweet" starring Christopher Lee. What I really liked about each story is that none of them had a happy ending for any of the characters.

The entire movie was well thought out and thoroughly enjoyable. It is perfects for a stormy night and I reccommend it to classic horror fans and anthology fans.
3
Dracula 1931,  Unrated)
Dracula
Why don't they make horror movies like this anymore. It seems that this black and white movie which relied on zero special effects was more effective and creepy than any of recent years. This whole movie relies on the performances of Dracula and the insane Renfield to scare the audience. Also the use of the dark, the fog, bats, and spiders make the film that much more frightening.

Bela Lugosi plays Dracula and he does an excellent job of it too. The rest of the acting is amazing especially Dwight Frye as Renfield. The only scene in this movie that has any blood is when Renfield gets a papercut and starts bleeding from his finger. If this were made today, I don`t think it would be as near as effective as when it was made in 1931.

This is a great movie by Universal who are famous for classics like The Mummy, Frankenstein, and The Wolfman. Dracula has so far been my favourite out of the two I have seen. If you are a fan of classic black and white or vampires than check this out its definately worth the money and the watch.
4
Die, Monster, Die! (Monster of Terror) 1965,  PG-13)
Die, Monster, Die! (Monster of Terror)
Die Monster Die is based on H.P Lovecraft's novel The Color Out Of Space.

The movie follows Naham Whitley, played amazingly by Boris Karloff, who is a scientist that has grown all of the plants in his greenhouse to monstrous sizes with uranium. But in the potting shed there are caged creatures that have been exposed to the radiation along with Naham's wife.

The story is typical Lovecraft format and the story is genuinely original. Boris Karloff's transformation into the glowing plant man is shot very cleverly by director Daniel Haller. The director also disguises the deformities on Naham's wife and her maid Helga, and hits you with it hard at the end of the film.

The effects are amazing for 1965. There are some actual creepy moments in this movie too. It builds up the suspense with the angry townspeople, the death of Naham's servant, Merwin, and the journey into the potting room. The cast of this movie is well chosen too, alongside Karloff are Nick Adams and Suzan Farmer who both do great jobs in their roles.

All together, Daniel Haller delivers the scares in Die Monster Die, a great installment in classic horror
5
The Last House on the Left 1972,  R)
The Last House on the Left
I uderstand that alot of people were offended by this movie and it was a disturbing movie but that doesnt mean it's a horrible movie. This is one of my favorite Craven movies. The way he filmed it gives it that gritty feel like the original Texas Chainsaw.

The characters wre very convincing. Especially David Hess as Krug Stillo. He was the most realistic killer in a horror movie I've seen. The reason is because he doesn't wear a mask or have a heavy make up role like Jason or Freddy. Most of all the acting was good. The music in this movie fits well.

This movie is now considered a video-nasty but nowadays there are worse things to watch (Martyrs, Hostel, Saw). I'm not saying those are bad movies but they glorify torture and violence. In all The Last House on the Left is a great 70's horror and is a classic.
6
Halloween 1978,  R)
7
The Evil Dead 1981,  R)
8
Evil Dead 2 1987,  R)
9
Hellraiser 1987,  R)
10
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
11
The Hills Have Eyes 1977,  R)
12
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
13
Sleepaway Camp 1983,  R)
14
Night of the Living Dead 1968,  R)
15
Dawn of the Dead 1978,  R)
16
Day of the Dead 1985,  Unrated)
17
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
18
Creepshow 1982,  R)
19
Creepshow 2 1987,  R)
Creepshow 2
Although not as entertaining as the original Creepshow this one still managed to keep me watching. The best story in my mind is The Hitchhiker because it is the most EC-like story of all three. The other two stories were good but the third was classic. The cartoon transitions between each story added to the comic book feel. the one thing about this is that the Creep (well played by Tom Savini) reminded me too much of the Crypt Keeper.

The acting isn't horrible but it isn't great either. The best acting was done by Savini. George Romero's script was entertaining but I think he should have stayed in the director's chair for this one.
20
Martin 1978,  R)
21
Re-Animator 1985,  R)
22
They Live 1988,  R)
They Live
After I watched They Live, I forgave John Carpenter for making Prince of Darkness. This was a clever, well thought out sci-fi/horror movie. At first I thought that having a wrestler as the main character would make for a movie with horrible acting but Roddy Piper actually did quite well in the lead despite his large mullet.

The aliens in this movie looked more like skeletons but they worked. I liked how the film was in both colour and black and white. I liked John Carpenter's score and thought that it was as good as Halloween's. There were also some good actions sequences in this movie too.

This movie brought me back to loving John Carpenter even though some of his movies aren't great (Prince of Darkness, Big Trouble in Little China).
23
Deadly Friend 1986,  R)
24
The Howling 1981,  R)
25
The Mummy 1932,  Unrated)
26
Phantasm 1979,  R)
27
My Bloody Valentine 1981,  R)
My Bloody Valentine
Finally, a slasher movie that hasn't been mae into a franchise. I actually really liked My Bloody Valentine. I found it violent, suspenseful, and highly entertaining. The gore sequences were done really well and they helped make the movie more frightening (for once).
The character of The Miner was frightening with the costume he wore.

Like most slashers its a group of young people getting killed off. The acting is decent for a slasher movie. I liked how they kept the killer alive in the end but didn't make any sequels to try and exploit the movie. The twist at the end of the movie I was not expecting. They kept me guessing until the characters unmasked him at the end. I am not going to bother watching the remake because it will probably ruin the original for me.

The most messed up part of the movie: The killer cuts his own arm off in order to trick the police.
28
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
29
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
30
Fright Night 1985,  R)
31
The Prowler 1981,  R)
32
The Fog 1980,  R)
33
Paura nella cittą dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980,  R)
Paura nella cittą dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell)
One of Fulci's zombie classics. When I bought this, I expected it to be full of great gore sequences and tons of zombies roaming around New York City. My excpectations were sort of fullfilled but the zombies weren't attacking a city, they were in a little town, a rural community. I also had a problem with the zombies themselves. they didn't shamble or walk anywhere. they teleported wherever they wanted to go.

The few gore scenes that there were in the moview were done quite well. The most famous being the girl throwing up her insides. The amount of gore in this movie could have been higher since it was a zombie movie but I'm not complaining. In all I think Fulci made a decent horror movie that was pretty suspenseful.

Most messed up part of the movie: When the girl in the car throws up her insides in front of her boyfriend.
34
Tenebre (Unsane) 1982,  R)
35
Beetlejuice 1988,  PG)
36
Blood Feast 1963,  Unrated)
Blood Feast
I've been waiting to see Blood Feast for about a year now and I finally picked up a copy of it. After hearing how notorious it was, I needed to see it and am glad I did. First off, it's not Citizen Kane, it's truly a horrible movie but you can't help but love it. Second, the actors aren't good at all.

Ok, Blood Feast is credited as being the first gore movie. Therefore the special effects are going to be pretty bad. They're better then you expect. By the end of the movie, you kind of want there to be more just so that the movie is longer. The few scenes that include gore aren't particularly violent or brutal but it was 1963 give them a break.

The acting was pretty bad, one character was reading his lines off the palm of his hand for the whole movie. This just added to how amazingly cheesey this movie was.

The movie is watchable but don't expect an award winning masterpiece or even a movie with the quality of an Argento or Carpenter film. What it is is a low budget movie that is extremely fun and at parts really cool. Herscell Gordon Lewis created a pretty cool character too, Fuad Ramses, an overlooked slasher icon.

Overall, I reccommend Blood Feast to those who enjoy a good laugh with their horror movies.

10/10
37
Dracula Has Risen from the Grave 1969,  G)
Dracula Has Risen from the Grave
This was the first Hammer horror movie I've seen and to tell the truth I quite enjoyed it. Solid actin from Christopher Lee even though he only has about four or five lines in the whole movie. The plot was good and the story was exceptional.

I don't know which Dracula I prefer seeing as how both Lee and Lugosi do an amazing job in the movies where they played the vampire. I think that movies like this should be made today because today's horror fferings just aren't cutting it in terms of plot. They are all about the blood and violence.

The end of this movie is probably the best part where Dracula gets impaled by the cross. For a movie with little blood, that effect looked amazing on camera. I found that this movie was never boring and it was highly entertaining the whole way through. It is suspenseful at times and the filming locations look amazing.

We need studios like Hammer and Amicus nowadays, they'd keep the horror genre going because American efforts grow old and we have to rely on the British, French, and Australians.

Overall, I don't see why alot of people rip on this movie because I found it thouroughly entertaining. Definately reccommended.
38
The Manitou 1978,  PG)
The Manitou
This is a pretty damn cretive movie. Sure the plot is kind of weird but I think it's pretty original. Yes it does look lame towards the end of the movie but it's a cult thing. Apparently this stole from The Exorcist but I think it`s a lot better. Call me out on that if you want but I hated The Exorcist with a passion, there was nothing scary about it.

The effects in this movie looked pretty cool until the end where they were fighting The Manitou in the space illusion. Other than that the seance scene was done well and so were the other scenes where special effects were needed.

Some of the acting was good but some characters were pretty bad but nothing too horrible. The whole movie is pretty good and William Girdler actually has a decent budget for this one.

This is William Girdler`s last movie before he died. He has also made other horror movies such as Grizzly, Day of the Animals, and 3 on a Meathook. But other than that, The Manitou is a piece of classic cult history and should be seen by any fan of cult movies.

It isn`t a masterpiece like Suspiria or Dawn of the Dead but t`s definately a good little horror film that has some creepy elements as well as plot.
39
Videodrome 1983,  R)
Videodrome
Videodrome is the second Cronenberg horror film I've seen, the first being The Fly, and I`ll have to admit that I quite enjoyed this one a little more. Although The Fly was a good sci-fi, horror movie, I think Videodrome was just as good if not better. Both movies are considered `body horror`, which Cronenberg is the master of but The Fly has a little more of that element then Videodrome.

First off, I want to say that This movie`s plot is so complex that I was lost at a few scenes but in the end it all ties together and is amazing at how unique it is. The actors that were chosen were excepyional, especially James Woods and surprisingly Deborah Harry seeing as how this was her first feature film. James Woods plays Max Renn, a cable progrmmer who is quickly losing his mind after discovering a broadcast from Videodrome.

Rick Baker (An American Werewolf In London) does an amazing job with the special effects and tops the transformation sequence in John Landis` film. There are many scenes in this movie that certain effects professionals could not have pulled off, Not even Savini. Rick Baker is the man to choose for these kind of films because he makes the effects looks so realistic.

The whole time i was watching this movie, I was wondering what was going to happen next and whatever I thought or was expecting didn`t happen. This movie is a surprise every scene and was quite ahead of its time when it was released in the eighties.

Not many critics liked this movie, Roger Ebert said it was horrible but raved for ExistenZ, Cronenberg`s basic recreation of Videodrome which was released a few years later. This shows how advanced this movie was.

Easily one of the best movies I`ve seen in a while. And it is definately reccommended for any Cronenberg fan, horror fan, or sci-fi fan as well as any fan of good movies because this one can be enjoyed by anyone.
40
The Wicker Man 1974,  R)
The Wicker Man
I think that this version is obviouslly better than the remake. Seriouslly who would remake such a classic movie with Nicolas Cage, the guy can't act to save his life. But the original, I have no idea where to begin. The whole movie is a masterpiece and is one of the best horror films I've ever seen.

Everyone knows what this movie is about because of the remake which everyone flocked to because of it's star. But in fact the original is much more entertaining. The plot is amazing and is in a way quite simple. The christianity vs. paganism is what really sets this movie apart from it's remake.

The acting in this film is top notch and could not get any better in my mind. Once again, Christopher Lee does a tremendous job in his role. This time as Lord Summerisle, he is extremely creepy playing the leader of the pagan island. Also the main star, Edward Woodward does a terrific job as the christian policeman. Many of the other actors and actresses do incredible jobs and make this movie a must see.

There is essentially no gore to this movie and it relies on basically dialogue and the situations that Woodward's character goes through. It is quite interesting to watch him uncover the cult and all it's rituals. The final sequence in which the parade takes place is genuinely suspenseful and the end scene really gets to you.

Definatly reccommended to any real horror fan. Or a fan of British horror. This is one of the best.
41
The Fly 1986,  R)
42
Frightmare 2001,  R)
43
Black Christmas 1974,  R)
Black Christmas
This is decieving. I went into it expecting an average slasher or even a very boring one but I was utterly astonished after watching this. It;s probably one of the few movies that actually creeped me out. Not majorly but I was still creeped out. Probably one of my favorite slasher movies aside from The Prowler, My Bloody Valentine, and Sleepaway Camp.

The plot follows a group of Canadian girls living in a sorority house. It is the christmas holidays and the girls start recieving obscene phone calls. One of the girls disappears, although the audience knows that she has been suffcated and her body has been posed in the window of the attic. The girl's father and her friends search for her with no luck. More and more of the girls start to disappear and more phone calss are being made to the house, each more disturbing than the last. The audience soon finds out that the calls are coming from the house which is when the film really starts to pick up the pace.

The atmosphere in this movie is great. The constant POV shots of the killer lurking around the house are effectively creepy and unsettling. The killer's obscene calls to the girls as well as the body propped up in the rocking chair slowly rocking back and forth are done so well that I was amazed by how creepy the scenes felt. Setting the film around the Christmas holidays makes for the perfect setting of the movie. The holidays although meant to be festive turn into the girls`worst nightmare as they are tormented by the maniac.

There is basically no gore in this movie, thus proving that gore is not a necessity when trying to scare someone. The death scenes are done in such an eerie way that putting gore into them may ruin the movie in a way. The deaths in this movie are quite creepy. A girl is suffocated with plastic, an old woman has her head impaled by a hook, and a young woman is stabbed to death with a glass unicorn. Each of these are never fully shown but are implied making them that much more frightening.

The acting is alright. Its not the worst but its not the best I've seen. Olivia Hussey tries to conceal her accent but does a poor job at it. Cult favourite Margot Kidder does an excellent job in her role as the drunk. Another cult icon, John Saxon, plays a great police chief as well. Overall, the acting is better than the average slasher film.

This movie has possibly one of the creepiest ending shots I have ever seen. The camera slowly panning out of the attic window to show the house in it's entirety. In the attic window, a corpse is visible. And a phone keeps ringing.

This is probably one of my favorite horror movies. Definately in the top ten that's for sure. The whole thing is magnificent and is one of the best slasher movies on the market.

9/10
44
Non si deve profanare il sonno dei morti (Let Sleeping Corpses Lie) (Don't Open the Window) 1974,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments