My Favorite Movies
| brian237's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 2 |
Tomorrow Never Dies 1997, PG-13) |
|
| 3 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 4 |
Can't Hardly Wait 1998, PG-13) |
|
| 5 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 6 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 7 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 8 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 10 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 12 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG)
You have to watch the movie 20 times to realize how awesome this movie really is. So much symbolism in the Star Wars world. On top of that the most BadA death scene in the history of movies. Sadly, underpar acting from the little kid and an unsure Obi-Wan pretty much spoil the movie. One day, when I get enough money, I will be remaking this film. This and the sequel to this one. They both have so much awesomeness that Lucas did not explore. |
|
| 13 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 14 |
License to Wed 2007, PG-13) |
|
| 15 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 16 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 17 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 18 |
Angels in the Outfield 1994, PG) |
|
| 19 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 20 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 21 |
High School Musical 2006, G) |





















