Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. Brewmaster
  2. Anton

There are lots and lots of great movies. The list is just a beginning...:)

  Brewmaster's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Inspiring!
2
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
3
Gladiator 2000,  R)
4
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Amazing action
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
A great epic!
6
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Great story and entertainment!
7
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Entertaining and well done!
8
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
9
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
10
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
11
The Matrix 1999,  R)
12
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
13
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Romantic and great movie!
14
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Romantic!
15
Pretty Woman 1990,  R)
16
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
17
War of the Worlds 2005,  PG-13)
18
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
19
King Kong 2005,  PG-13)
20
50 First Dates 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments