My Favorite Movies


  brewingsessions's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
2
A River Runs Through It 1992,  PG)
3
Adaptation 2002,  R)
4
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
5
Amadeus 1984,  PG)
6
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
7
American History X 1998,  R)
8
August 2008,  R)
9
Bayaning Third World (Third World Hero) 2002,  Unrated)
10
Before the Rain (Pred dozhdot) 1994,  Unrated)
11
Being John Malkovich 1999,  R)
12
Belle Epoque (The Age of Beauty) 1992,  R)
13
Blindness 2008,  R)
14
La Lengua de las Mariposas (Butterfly) (Butterfly Tongues) 1999,  R)
15
Casablanca 1942,  PG)
16
Central Station (Central do Brasil) 1998,  R)
17
Chungking Express 1994,  PG-13)
18
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
19
City After Dark (Manila by Night) 1981,  Unrated)
20
City of Angels 1998,  PG-13)
21
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
22
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) 1990,  Unrated)
23
Delicatessen 1991,  R)
24
Dying Young 1991,  R)
25
Enron: The Smartest Guys in the Room 2004,  R)
26
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993,  R)
27
Fight Club 1999,  R)
28
Frida 2002,  R)
29
Gone With the Wind 1939,  G)
30
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997,  Unrated)
31
Il Postino (The Postman) 1994,  PG)
32
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
33
Interview with the Vampire 1994,  R)
34
Ju Dou 1990,  PG-13)
35
Kakabakaba ka ba? (Will Your Heart Beat Faster?) 1980,  PG)
36
Kolja (Kolya) 1996,  PG-13)
37
Les Miserables 1998,  PG-13)
38
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
39
Live Flesh (Carne trémula) 1997,  R)
40
Lost In Translation 2003,  R)
41
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
42
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
43
Memento 2000,  R)
44
Milk 2008,  R)
45
Monsoon Wedding 2002,  R)
46
Mozart and the Whale 2005,  PG-13)
47
My Own Private Idaho 1991,  R)
48
My Wife Is an Actress 2001,  R)
49
Nashville 1975,  R)
50
Not One Less (Yi ge dou bu neng shao) 2000,  G)
51
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
52
Once Were Warriors 1994,  R)
53
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
54
Pulp Fiction 1994,  R)
55
Punch-Drunk Love 2002,  R)
56
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
57
Reality Bites 1994,  PG-13)
58
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
59
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
60
Requiem for a Dream 2000,  R)
61
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
62
Scent of a Woman 1992,  R)
63
Schindler's List 1993,  R)
64
Seven (Se7en) 1995,  R)
65
Seven Pounds 2008,  PG-13)
66
sex, lies, and videotape 1989,  R)
67
Sin City 2005,  R)
68
Singin' in the Rain 1952,  G)
69
Sliding Doors 1998,  PG-13)
70
Slumdog Millionaire 2008,  R)
71
Somewhere in Time 1980,  PG)
72
Super Size Me 2003,  PG-13)
73
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
74
Taxi Driver 1976,  R)
75
Tea With Mussolini 1999,  PG)
76
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
77
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
78
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
79
Letyat zhuravli (The Cranes are Flying) 1960,  Unrated)
80
The Crime of Padre Amaro 2002,  R)
81
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
82
The Full Monty 1997,  R)
83
The Godfather 1972,  R)
84
The Godfather, Part II 1974,  R)
85
The Godfather, Part III 1990,  R)
86
The Graduate 1967,  PG)
87
The Illusionist 2006,  PG-13)
88
The King and I 1956,  G)
89
The Million Dollar Hotel 2000,  R)
90
The Other Sister 1999,  PG-13)
91
The Pianist 2002,  R)
92
The Pillow Book 1996,  NC-17)
93
The Prestige 2006,  PG-13)
94
The Reader 2008,  R)
95
The Road Home (Wo de fu qin mu qin) 2000,  G)
96
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950,  Unrated)
97
Storia di ragazzi e di ragazze (The Story of Boys and Girls) 1989,  Unrated)
98
The Story of Qiu Ju 2006,  Unrated)
99
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) 1964,  G)
100
The United States of Leland 2002,  R)
101
The Wizard of Oz 1939,  G)
102
Those Who Love Me Can Take the Train 1998,  Unrated)
103
Tinimbang ka ngunit kulang (You Are Weighed in the Balance But Are Found Wanting) 1974,  Unrated)
104
Touching the Void 2003,  R)
105
Twilight 2008,  PG-13)
106
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
107
Vanilla Sky 2001,  R)
108
West Side Story 1961,  PG)
109
Wicker Park 2004,  PG-13)
110
Y Tu Mamá También 2001,  R)
111
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
112
The Notebook 2004,  PG-13)
113
The Shawshank Redemption 1994,  R)
114
Grease 1978,  PG)
115
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
116
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
117
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (Trois Couleurs: Blanc) 1994,  R)
118
Caótica Ana (Chaotic Ana) 2007,  Unrated)
119
The Time Traveler's Wife 2009,  PG-13)
120
Into the Wild 2007,  R)
121
The Horsemen 2009,  R)
122
300 2007,  R)
123
A Walk to Remember 2002,  PG)
124
Braveheart 1995,  R)
125
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
126
Forrest Gump 1994,  PG-13)
127
Gladiator 2000,  R)
128
Donnie Darko 2001,  R)
129
The Departed 2006,  R)
130
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
131
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
132
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
133
Transformers 2007,  PG-13)
134
The Matrix 1999,  R)
135
V for Vendetta 2006,  R)
136
The Road 2009,  R)
137
The Book of Eli 2010,  R)
138
Shutter Island 2010,  R)
139
The Hurt Locker 2008,  R)
140
The Fourth Kind 2009,  PG-13)
141
Triangle 2009,  R)
142
The Cove 2008,  PG-13)
143
Interpreting the Lost Symbol 2009,  Unrated)
144
From Paris with Love 2010,  R)
145
Ninja Assassin 2009,  R)
146
Inglourious Basterds 2009,  R)
147
Everybody's Fine 2009,  PG-13)
148
Daybreakers 2009,  R)
149
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
150
No Country for Old Men 2007,  R)
151
Eagle Eye 2008,  PG-13)
152
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
153
Brothers 2009,  R)
154
Love Happens 2009,  PG-13)
155
Whiteout 2009,  R)
156
Law Abiding Citizen 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments