My Favorite Movies
Way to many of my favorite movies, I can't stop.
| brent73rn's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 2 |
Dark City 1998, R) |
|
| 3 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 4 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 5 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 6 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 7 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 8 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 9 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 10 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 11 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 12 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 13 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 14 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 15 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 16 |
The Woodsman 2004, R) |
|
| 17 |
Happiness 1998, NC-17) |
|
| 18 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 19 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 20 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004, PG-13) |
|
| 21 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 22 |
2010: The Year We Make Contact 1984, PG) |
|
| 23 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 24 |
Alien 1979, R) |
|
| 25 |
Aliens 1986, R) |
|
| 26 |
The Baby 1973, PG) |
|
| 27 |
The Big Hit 1998, R) |
|
| 28 |
Billy's Hollywood Screen Kiss 1998, R) |
|
| 29 |
Billy Elliot 2001, R) |
|
| 30 |
Big Trouble 2002, PG-13) |
|
| 31 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 32 |
Breakfast on Pluto 2005, R) |
|
| 33 |
The Adventures of Pluto Nash 2002, PG-13) |
|
| 34 |
Bring It On 2000, PG-13) |
|
| 35 |
Constantine 2005, R) |
|
| 36 |
Darkness Falls 2003, PG-13) |
|
| 37 |
The Deep End 2001, R) |
|
| 38 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 39 |
Dirty Rotten Scoundrels 1988, PG) |
|
| 40 |
Demolition Man 1993, R) |
|
| 41 |
Dogma 1999, R) |
|
| 42 |
Drop Dead Gorgeous 1999, PG-13) |
|
| 43 |
Dude, Where's My Car? 2000, PG-13) |
|
| 44 |
The Dying Gaul 2005, R) |
|
| 45 |
Elvira, Mistress of the Dark 1988, PG-13) |
|
| 46 |
The Event 2002, R) |
|
| 47 |
It's My Party 1996, R) |
|
| 48 |
Evolution 2001, PG-13) |
|
| 49 |
Femme Fatale 2002, R) |
|
| 50 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 51 |
Fido 2006, R) |
|
| 52 |
Black Sheep 2006, R) |
|
| 53 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 54 |
Four Weddings and a Funeral 1994, R) |
|
| 55 |
Galaxy Quest 1999, PG) |
|
| 56 |
Isn't She Great 2000, R) |
|
| 57 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 58 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 59 |
The Long Kiss Goodnight 1996, R) |
|
| 60 |
Lady in White 1988, PG-13) |
|
| 61 |
My Life in Pink (Ma Vie en Rose) 1997, R) |
|
| 62 |
Millenium 1989, PG-13) |
|
| 63 |
Monkeybone 2001, PG-13) |
|
| 64 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 65 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 66 |
No Escape (Escape from Absolom) 1994, R) |
|
| 67 |
The Other Sister 1999, PG-13) |
|
| 68 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 69 |
Paycheck 2003, PG-13) |
|
| 70 |
Poltergeist 1982, PG) |
|
| 71 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 72 |
The Puppet Masters 1994, R) |
|
| 73 |
Silent Hill 2006, R) |
|
| 74 |
Snatch 2001, R) |
|
| 75 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 76 |
Stargate 1994, PG-13) |
|
| 77 |
The Talented Mr. Ripley 1999, R) |
|
| 78 |
UHF 1989, PG-13) |
|
| 79 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 80 |
Velvet Goldmine 1998, R) |
|
| 81 |
The Witches of Eastwick 1987, R) |
|
| 82 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 83 |
White Noise 2005, PG-13) |
|
| 84 |
What Lies Beneath 2000, PG-13) |
|
| 85 |
Stir of Echoes 1999, R) |
|
| 86 |
The Number 23 2007, R) |
|
| 87 |
The Dead Girl 2006, R) |
|
| 88 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 89 |
The Frighteners 1996, R) |
|
| 90 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 91 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 92 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 93 |
Scrooged 1988, PG-13) |
|
| 94 |
Jumpin' Jack Flash 1986, R) |
|
| 95 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 96 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 97 |
Watchmen 2009, R)
I'm not a comic fanatic, I'll read my best friends from time to time, which of course I borrrowed his Watchmen novel. I liked the story overall, that superheroes aren't perfect and are just as screwed up as the rest of us with their poor self-esteems and getting lost in past failures. I was quite unsure how the transition to film would be accomplished. |






























































































