My Favorite Movies


  brenster56's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
2
The Lion King 1994,  G)
3
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
loved this wonderful musical disney movie...XXooXX...
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
What a film...I always loved the original film the best.....hope to see what the third would be like....Johnny Depp was extraordinary. Hot Hot!! was he or what?? well at least that is wat most girl would be thinking(me not included), lol....anyway I thought Gore Verbinski and Jerry bruckheimer did a wonderful job on this film, they went beyond their limits and put a lot of effort in the actions and the comedy inside this movie.
5
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
This has got be one of my favourite romantic-comedy movie of all time. I especially loved Matthew McConaughey and Kate Hudson....they were amazing. I really liked the joy and emotions they both had together when they were doing a job within that ten days. Sensational stuff=).
6
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
This is one of the BEST movies I've seen all year...so romantic, funny and a amazing cool style about it...TOPS...the moral is love and friendship are both important and equal as one and another...included with some extra funny dancing and loving scenes...Channing Tatum and jenna Dewan were absolutely awesome...the niggaz weren't bad either;)...though it was quite sad at the end when Skinny died.
7
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
I really liked this movie, timeless classic from a star called "alicia Silverstone", she was absolutely brilliant in this film cos she was funny and enthusiastic....which sorta reminded me of Reese Witherspoon....top film...rate it 9/10
8
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
This is one of the greater Walt Disney films of today since a loong time, John Lasseter and some other crews from Pixar ca,e along and formed together with the rest of the Disney cast to create a good warm family film called "Meet The Robinsons". Meet The Robinsons has good morals and good teachings for younger kids, the motto was "keep moving forward" which I think means a lot in terms of personal losses and things that has gone bad in a particular day before in the past. Overall Meet The Robinsons is a great, structure-made film for younger and older kids and is also a fun-filmed joyous movie that all families can endorse watching without having to worry about it being too scary.
9
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
Great movie!~ totally recommendable!~ There were lots of singing and dancing in this movie, and probably more so than anything else I've seen in other movies, but that' what this movie is about and plus this is a musical. Nikki Blonsky was purely fun, entertaining, and she also had a great voice for this movie which was amazing.
10
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
I really liked this movie, as it was scary! The music in this film crept me out which is good, though the plot in this film was kinda confusing and didn't make any sense towards the ending!
11
Just Married 2003,  PG-13)
Just Married
I really like this movie, it was awesome, Ashton Kutcher and Brittany Murphy make a cute couple! Whatever criticism could be made to this movie was only the love chemistry between wasn't long enough. Apart from that, I'd recommend this movie to anyone, it has everything a movie should have, it is hilarious and it is fun top notch stuff!
12
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
One of the best classic movies, thrilling from the start to end. One of the movies I will forever remember watching and in reference take inspiration from where all the great action movies from the 90s era follow their trend in its footsteps from. John Travolta and Nicholas Cage had played their own characters and a another character of each other brilliantly and credit to their efforts with to the director John woo as well, together combined formed a lethal, witty and one hell of a roller coaster ride of a movie made by lethal injections from their talented crew members.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments