My Favorite Movies


  breelash's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
2
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
3
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
4
Braveheart 1995,  R)
5
The Boondock Saints 2000,  R)
6
The Godfather 1972,  R)
7
Tommy Boy 1995,  PG-13)
8
Under Suspicion 2000,  R)
9
Things to Do in Denver When You're Dead 1995,  R)
10
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
11
Beautiful Girls 1996,  R)
12
Donnie Darko 2001,  R)
13
The Matrix 1999,  R)
14
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
15
Grease 1978,  PG)
16
Grease 2 1982,  PG)
17
The Ring 2002,  PG-13)
18
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
20
The Devil's Advocate 1997,  R)
21
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
22
Very Bad Things 1998,  R)
23
Paint Your Wagon 1969,  PG-13)
24
Requiem for a Dream 2000,  R)
25
The Princess Bride 1987,  PG)
26
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
27
Less Than Zero 1987,  R)
28
Fight Club 1999,  R)
29
The Breakfast Club 1985,  R)
30
Suicide Kings 1997,  R)
31
Sling Blade 1996,  R)
32
Lolita 1997,  R)
33
Mulan 1998,  G)
34
Girl 1998,  R)
35
Pitch Black 2000,  R)
36
Bowling for Columbine 2002,  R)
37
Blade 1998,  R)
38
The Life of David Gale 2003,  R)
39
Robin Hood 1973,  G)
40
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
41
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
42
Legends of the Fall 1994,  R)
43
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
44
Flatliners 1990,  R)
45
12 Angry Men 1997,  PG-13)
46
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
47
Crash 1996,  NC-17)
48
Peter Pan 2003,  PG)
49
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
50
Snatch 2001,  R)
51
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
52
The Karate Kid 1984,  PG)
53
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
54
Brokeback Mountain 2005,  R)
55
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
56
Garden State 2004,  R)
57
It Happened One Night 1934,  Unrated)
58
Lost In Translation 2003,  R)
59
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
60
Big Fish 2004,  PG-13)
61
Trainspotting 1996,  R)
62
28 Days Later 2002,  R)
63
The Abyss 1989,  PG-13)
64
Airplane! 1980,  PG)
65
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
66
Jaws 1975,  PG)
67
American History X 1998,  R)
68
Apocalypse Now 1979,  R)
69
The Evil Dead 1981,  R)
70
Back to the Future 1985,  PG)
71
Batman 1989,  PG-13)
72
Superman 1978,  PG)
73
Arthur 1977,  PG)
74
*batteries not included 1987,  PG)
75
Bed of Roses 1996,  PG)
76
The Game 1997,  R)
77
Beetlejuice 1988,  PG)
78
The Big Lebowski 1998,  R)
79
Billy Elliot 2001,  R)
80
Blazing Saddles 1974,  R)
81
Young Frankenstein 1974,  PG)
82
The Black Cauldron 1985,  PG)
83
Blue Velvet 1986,  R)
84
Wild At Heart 1990,  R)
85
Bound 1996,  R)
86
The Brave Little Toaster 1987,  G)
87
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
88
Carrie 1976,  R)
89
Mallrats 1995,  R)
90
Clerks 1994,  R)
91
Clerks II 2006,  R)
92
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
93
A Christmas Story 1983,  PG)
94
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
95
The Dark Crystal 1982,  PG)
96
Darby O'Gill and the Little People 1959,  G)
97
Dead Poets Society 1989,  PG)
98
The Devil's Rejects 2005,  R)
99
House of 1000 Corpses 2002,  R)
100
Dirty Rotten Scoundrels 1988,  PG)
101
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
102
The Godfather, Part II 1974,  R)
103
The Godfather, Part III 1990,  R)
104
Scarface 1983,  R)
105
Wuthering Heights 1992,  PG)
106
Encino Man 1992,  PG)
107
The Exorcist 1973,  R)
108
Fargo 1996,  R)
109
Reservoir Dogs 1992,  R)
110
Pulp Fiction 1994,  R)
111
Footloose 1984,  PG)
112
Flight of the Navigator 1986,  PG)
113
Labyrinth 1986,  PG)
114
Four Rooms 1995,  R)
115
The Fox and the Hound 1981,  G)
116
Friday 1995,  R)
117
Full Metal Jacket 1987,  R)
118
The Shining 1980,  R)
119
Glory 1989,  R)
120
The Goonies 1985,  PG)
121
The Graduate 1967,  PG)
122
Great Expectations 1998,  R)
123
Happiness 1998,  NC-17)
124
Half Baked 1998,  R)
125
Groundhog Day 1993,  PG)
126
Henry & June 1990,  NC-17)
127
I Am Sam 2001,  PG-13)
128
Hoosiers 1986,  PG)
129
Hook 1991,  PG)
130
Lord of the Flies 1990,  R)
131
History of the World -- Part I 1981,  R)
132
Guys and Dolls 1955,  Unrated)
133
In Love and War 1996,  PG-13)
134
Interview with the Vampire 1994,  R)
135
White Christmas 1954,  Unrated)
136
Hans Christian Andersen 1952,  G)
137
Inventing the Abbotts 1997,  R)
138
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
139
Inherit the Wind 1960,  PG)
140
The Iron Giant 1999,  PG)
141
Jurassic Park 1993,  PG-13)
142
Murder in the First 1994,  R)
143
The Last Unicorn 1982,  G)
144
Lean on Me 1989,  PG-13)
145
The Libertine 2004,  R)
146
A Life Less Ordinary 1997,  R)
147
American Graffiti 1973,  PG)
148
Apt Pupil 1998,  R)
149
Best in Show 2000,  PG-13)
150
Birdy 1984,  R)
151
The Birds 1963,  PG-13)
152
Psycho 1960,  R)
153
Blood Simple 1984,  R)
154
The Crying Game 1992,  R)
155
Bubble Boy 2001,  PG-13)
156
Caddyshack 1980,  R)
157
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
158
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
159
Carnival of Souls 1998,  R)
160
Something Wicked This Way Comes 1983,  PG)
161
Contact 1997,  PG)
162
Cool Hand Luke 1967,  PG)
163
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
164
The Crucible 1996,  PG-13)
165
Dangerous Minds 1995,  R)
166
Dancer in the Dark 2000,  R)
167
Death to Smoochy 2002,  R)
168
Deliverance 1972,  R)
169
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
170
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
171
Empire Records 1995,  PG-13)
172
Eddie Izzard - Dress to Kill 1999,  Unrated)
173
Eddie Izzard - Glorious 1997,  Unrated)
174
Eddie Izzard - Definite Article 1996,  Unrated)
175
Eddie Izzard - Circle 2000,  Unrated)
176
Eddie Izzard - Unrepeatable 1994,  Unrated)
177
Ernest Goes to Camp 1987,  PG)
178
Eye of the Beholder 1999,  R)
179
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
180
Fiddler on the Roof 1971,  G)
181
Resident Evil 2002,  R)
182
Go 1999,  R)
183
Hackers 1995,  PG-13)
184
Harvey 1950,  Unrated)
185
Heavenly Creatures 1994,  R)
186
The Journey of Natty Gann 1985,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments