My Favorite Movies


  Bree6281's Rating My Rating
1
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
my favourite movie of all time...has my fave actors in it,
R.I.P River =(
2
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
loved this as a kid growing up. i love the song sjp sings hehe
3
Scream 1996,  R)
Scream
loved it. it freaked me out the first time i saw it lol. keep in mind i was only 9
4
Spun 2002,  R)
Spun
awesome feel
madly under-rated
watch it whenever you get the chance
5
Halloween 1978,  R)
Halloween
classic horror! the boogeyman is the scariest of all night time creatures!
6
Thirteen 2002,  R)
Thirteen
great flick. wonderful acting all round. i know people like this!!
7
Kidulthood 2005,  R)
Kidulthood
awesome flick. so tru. i know people living like this everyday!!
8
The Notebook 2004,  PG-13)
9
A Walk to Remember 2002,  PG)
10
Not Another Teen Movie 2001,  R)
Not Another Teen Movie
funny stuff
11
Jawbreaker 1999,  R)
Jawbreaker
funny and bitchy
12
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
quuer but good
13
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
14
New Best Friend 2002,  R)
New Best Friend
good movie this one
really under-rated
15
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
i love this movie...
16
The Sweetest Thing 2002,  R)
17
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
great!!!
18
The Hot Chick 2002,  PG-13)
The Hot Chick
one of my faves
19
Friday the 13th 1980,  R)
20
The Virgin Suicides 1999,  R)
21
Havoc 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments