My Favorite Movies


  brauliodiaz93's Rating My Rating
1
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
i didn't think this movie will b good because the first one wasn't good but was i wrong....what i like the most was joker's character (R.I.P) man was he sick 4 me the main character was him instead of batman it was so awesome the joker's character exceeded and blew my mind i didn't think it would b that psychotic i thought it would b like a clown and stuff but joker's character was so crazy!!!!! it looked soi real!!! u feel the stuggle he's been too it looked real!!! shit i wasn't excited when i watched the movie but when i got out i was so impressed! there was a time that u got scared and times that u laughed i laughed a lot like ''i will make this pen dissappear'' yeah crude but funny haha and when he was dressed like a nurse.....2:30 hours of masterpiece don't see this movie as another comic movie or u will miss all the fun two thumbs up 10 out of 10 5 out of 5 100% this will be one of my fav movies of all time
2
300 2007,  R)
300
spartans tonight we dine in hell!
3
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
awesome!!!you can't judge me i'm a resident evil fan..i have played all of the games and they're awesome...and the movies too!
4
The Matrix Revolutions 2003,  R)
5
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
creepy but awesome.....ok i've played slient hill 3(but i was like 10 so i didn't like it) but now man i've played silent hill 4 and i got moore interested in the story can't wait 4 silent hill 5 ''oh man i'm gonna get really creeped out i will need to play it before dark because the game is sooo weird that i get scared easily jeje..''
6
The Last Samurai 2003,  R)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
8
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
9
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
whoa i can't believe i didn't rate this movie....anyway the movie is awesome a must see
10
Constantine 2005,  R)
11
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
a must see
12
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
13
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
Terminator Salvation
IM A CYBERNETIC ORGANISM..LIVING TISSUE OF A METAL ENDOSKELETON!

THIS MOVIE WAS AWESOOOMEEE!... THE MOVIE STARTS WITH A SHORT MONOLOUGUE EXPLAINING THE STORY AND WHAT WILL HAPPEN...THEN THE MOVIE CUTS TO JUST PURE NON-STOP ACTION! the movie just got me excited from start to finish and it didint bored me at all! the actors made a great acting role****SPOILER(except when john connor(christian bale) screams at the cyborg dude ''what are u!'' that was kind of stupid***... i even waited till the credits roll and nothing happened but the movie is intense!!!! .....and if ur an action junkie even better! this movie was an awesome debut movie!!!

****SPOLIER!
the quotes from the original version where also added in this film and where also well puted and where not predictable..i laughed when they said get down and ill be back that was kind of funny....i still miss some like ''hasta la vista baby'' and ''im a cybernetic organism living tissue of a metal endoskeleton'' but they didint fit in so i understand.... oh and ahhhnold also makes a short appearance even if it was on CG it was just awesome everyone was like yeah! damn john connor never dies people have been waited since the first and he hasnt died yet! DAMN!
14
Samurai X - Trust & Betrayal (Rurôni Kenshin: Meiji kenkaku roman tan: Tsuioku hen) 1999,  Unrated)
Samurai X - Trust & Betrayal (Rurôni Kenshin: Meiji kenkaku roman tan: Tsuioku hen)
if u like samurai x or rurouni kenshin(samething) u need to watch it
15
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
16
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
17
Underworld 2003,  R)
18
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
Come on.....Jet Li and Jackie Chan awesome!!!!!!!!!!!!!....if u like this kind of movies u will love it
19
The Others 2001,  PG-13)
The Others
awesome movie......best movie made by nichole kiddman
20
Reign Over Me 2007,  R)
Reign Over Me
this movie was awesome I almost cried and even after tenia tambn ganas d llorar OOOHHH....jeje
21
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
22
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
this movie is awesome it almost made me cry
23
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
REALLY AWESOME!!!!!
24
Shrek the Third 2007,  PG)
25
Underworld: Evolution 2006,  R)
26
Resident Evil 2002,  R)
27
Gladiator 2000,  R)
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
29
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
awesome movie!!!some parts were stupid but the movie was awesome!!!
30
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Zombies....ur not hungry for fresh human flesh....ur hungru for HOTPOCKETS!
31
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
this movie was really good!
32
Troy 2004,  R)
33
Rurôni Kenshin: Seisô hen (Samurai X: Reflection) 2001,  Unrated)
34
Van Helsing 2004,  PG-13)
35
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
best marvel movie ever!.... 4now
36
Reign of Fire 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments