My Favorite Movies
| brat89447's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Halloween 1978, R) |
|
| 2 |
Halloween II 1981, R)
This is a great continuation of the first one one of the best Sequals I have seen. IT blends with the first one very well. It was one long terible night for Lauri. I always ask my self though one a bloody Violent night like that you would think the Hospital would be crawling with Cops and full staf but it was olmost emptey. But Its still a great flick |
|
| 3 |
Psycho 1960, R) |
|
| 4 |
Psycho II 1983, R) |
|
| 5 |
The Texas Chainsaw Massacre 1974, R) |
|
| 6 |
Pink Floyd - The Wall 1982, R)
one of my favrot movies ever. The Soundtrack by its self paints a picture with out the Visuels but the Visuels are fantastic as well. It is a mixture of Rodger Waters life and Sid(R.I.P) Barrets slip into insanity. the Cartoon parts are just fantastic. The music is Great. I love pink floyd and this movie will be with me for ever. Shine on all you Crazy Diamonds |
|
| 7 |
The Omen 1976, R) |
|
| 8 |
Death Wish 2 1982, R) |
|
| 9 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 10 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 11 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 12 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 14 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 15 |
Beavis and Butt-Head Do America 1996, PG-13) |
|
| 16 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 17 |
American History X 1998, R) |
|
| 18 |
King Kong 1933, Unrated) |
|
| 19 |
The Dirty Dozen 1967, Unrated) |
|
| 20 |
Police Academy 1984, R) |
|
| 21 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 22 |
The Muppet Movie 1979, G) |
|
| 23 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 24 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 25 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 26 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 27 |
Death Wish 1974, R) |
|
| 28 |
Death Wish 3 1985, R) |
|
| 29 |
Yellow Submarine 2012, G) |
|
| 30 |
A Hard Day's Night 1964, G) |
|
| 31 |
Help! 1965, G) |
|
| 32 |
Dirty Harry 1971, R) |
|
| 33 |
Saints and Soldiers 2003, PG-13) |
|
| 34 |
Big Trouble in Little China 1986, PG-13) |
|
| 35 |
The Thing 1982, R) |
|
| 36 |
Pet Sematary 1989, R) |
|
| 37 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 38 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999, R) |
|
| 39 |
Underworld 2003, R) |
|
| 40 |
Clash of the Titans 1981, PG) |
|
| 41 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 42 |
House of 1000 Corpses 2002, R) |
|
| 43 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969, PG) |
|
| 44 |
The Sting 1973, PG) |
|
| 45 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 46 |
One Hour Photo 2002, R) |
|
| 47 |
Raising Arizona 1987, PG-13) |
|
| 48 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 49 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 50 |
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988, PG-13) |
|
| 51 |
Night of the Living Dead 1968, R) |
|
| 52 |
Big 1988, PG) |
|
| 53 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 54 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 55 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 56 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 57 |
The Fisher King 1991, R) |
|
| 58 |
Jason and the Argonauts 1963, G) |
|
| 59 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 60 |
Mr. Holland's Opus 1995, PG) |
|
| 61 |
The Rescuers 1977, G) |
|
| 62 |
The Rescuers Down Under 1990, G) |
|
| 63 |
The Dead Zone 1983, R) |
|
| 64 |
Twilight Zone: The Movie 1983, PG) |
|
| 65 |
American Graffiti 1973, PG) |
|
| 66 |
Stephen King's The Stand 2000, Unrated) |
|
| 67 |
Creepshow 1982, R) |
|
| 68 |
Creepshow 2 1987, R) |
|
| 69 |
The Black Hole 1979, PG) |
|
| 70 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 71 |
Platoon 1986, R) |
|
| 72 |
Hiding Place 1975, PG) |
|
| 73 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 74 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 75 |
Snoopy Come Home 1972, G) |
|
| 76 |
Splash 1984, PG) |
|
| 77 |
High Spirits 1988, PG-13) |
|
| 78 |
Short Circuit 1986, PG) |














































































