Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  brandykeeth's Rating My Rating
1
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
I love art and museums, this was one of the neatest movies today. What if? The imagination can be wonderful, it brings out the kid in all of us.
2
Flubber 1997,  PG)
Flubber
Just barrel laughing funny.
3
Notebook 2006,  Unrated)
Notebook
Romance, and heart felt sadness, I can relate to this movie with family.
4
Bedtime Stories 2008,  PG)
5
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
6
Fast & Furious 2009,  PG-13)
7
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
8
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
9
Hellboy 2004,  PG-13)
10
Ice Age 2002,  PG)
11
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
12
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
13
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
14
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
15
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
16
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
17
The Matrix 1999,  R)
18
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
This is an excellent movie
19
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
20
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
21
8 Mile 2002,  R)
22
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Weird movie, but interesting.
23
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Summer love, and Patrick Swayze, Ummmm
in love.. Bo Hunk!
24
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Just an great movie, and written so well. I loved it and still watch it.
25
Grease 1978,  PG)
Grease
My Mom and My Aunt Judy, plus Brian and Tammy went to an drive in to see this movie, and it was hot!!! Plus it brings back wonderful memories with my Aunt Judy, she is with the angels now.
26
The Shawshank Redemption 1994,  R)
27
50 First Dates 2004,  PG-13)
28
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
I loved this movie when I was a teen, brings back great memories. Heee, Heee, Heeeee!
29
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
HUUUUMMMMMMM!!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments