My Favorite Movies


  brandyisageek's Rating My Rating
1
La Strada (The Road) 1954,  PG)
La Strada (The Road)
This film is beautiful. There is nothing more to say.
2
Il Casanova di Federico Fellini (Fellini's Casanova) 1976,  R)
Il Casanova di Federico Fellini (Fellini's Casanova)
There is just something about Donald Sutherland...
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
So whimsical. Its like Jeunet stole my dreams.
4
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
By far, my favorite Kubrick film. A true masterpiece.
5
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
6
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
7
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
8
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
Face Melting
9
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus)
One word. Radiator.
10
Donnie Darko 2001,  R)
11
The Sound of Music 1965,  G)
12
Office Space 1999,  R)
13
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
14
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
one of the best movies I've ever seen
15
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
16
Mary Poppins 1964,  G)
17
Full Metal Jacket 1987,  R)
18
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
19
Amadeus 1984,  PG)
20
Apocalypse Now 1979,  R)
21
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
22
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
23
American Beauty 1999,  R)
24
Caddyshack 1980,  R)
Caddyshack
Classic.
25
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
26
Pulp Fiction 1994,  R)
27
Sideways 2004,  R)
28
Requiem for a Dream 2000,  R)
29
Mallrats 1995,  R)
30
Fight Club 1999,  R)
31
This Is Spinal Tap 1984,  R)
32
Spaceballs 1987,  PG)
33
Thirteen 2002,  R)
34
The Virgin Suicides 1999,  R)
35
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
36
Snatch 2001,  R)
37
Madagascar 2005,  PG)
38
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
39
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
40
Dumbo 1941,  G)
41
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
42
Chocolat 2000,  PG-13)
43
Scorpio Rising 1964,  Unrated)
44
Secretary 2002,  R)
45
Altered States 1980,  R)
Altered States
Amazing. The story is dark but is lightened by well-placed, yet sometimes cheesy, humor.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments