Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  brandy30's Rating My Rating
1
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management
I can't help it...and I know others might disagree, but I think this flick is HILARIOUS! Has me laughing every time...
2
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Who doesn't like this movie!??! It's the perfect who-dun-it with a killer ending!
3
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Talented cast, cool "mistaken identity" storyline, particularily liked the witty dialogue. All in all, think it's a pretty great movie.
4
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Tarantino is strangely genius! This movie is dark, but GREAT!
5
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
To say my eyes were glued to the screen would be an understatement! This film was both intensely powerful and heartbreaking; I found myself spellbound. Entire cast did an amazing job!
6
Sin City 2005,  R)
Sin City
OWN IT!
7
Empire Records 1995,  PG-13)
8
The Basketball Diaries 1995,  R)
The Basketball Diaries
I've seen this over a dozen times, no question. Okay, so I'm a Leo fan, but none the less this movie (somewhat of a cult classic) is a brutally honest tale about how a chubby becomes a habit and a habit tailspins into an addiction. Dicaprio was phenomenal in this film...the scenes with his mother and the scene where he gives up the smack cold turkey were amazing! Wicked soundtrack!
9
Suicide Kings 1997,  R)
Suicide Kings
Christopher Walken is absolutely GOLDEN in this movie. Gotta love it!!
10
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
11
Hostel 2006,  R)
12
Saw 2004,  R)
13
Saw II 2005,  R)
14
Saw III 2006,  R)
Saw III
Game me a different vibe than the first two, but still loved it... It'll be interesting to see what the 4th movie brings, how many twisted games can these people dream up. Plus...who's left with a heartbeat!?
15
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Umm, can you say LEO!??
16
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
Who can deny that this movie is hilarious!?? The "EXTREME" crew, Freak show, the over zealous cop and poor innocent black man, the bag-o-weed...and of course NPH! The list goes on...So much to love!
17
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments