My Favorite Movies
THIS LIST IS NOT IN ANY TYPE OF ORDER EXCEPT FOR THE FIRST 5
| brando79's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather 1972, R)
welll i think everyone knows what this movie. is ranked number one on alot of best movie liists in my top 2 along with pulp fiction. the corleone family and there business are not willing to sell drugs and this starts a war with other gangsters. brandos second best performance as vito corleone won him his second oscar th rest of the cast is very good as well . espescially duvall . a must see if you like films and havent seen this movie there is something wrong with you |
|
| 2 |
The Godfather, Part II 1974, R)
top 5 coppolas 2nd masterpiece has deniro taking over brandos spot as vito when he was young and his rise to power. deniro won his second oscar portraying vito doing hois whole performance in italian only speaking a couple of english words. the film overlaps young vito and present day michael as the new godfather. a classic like the first some going as far as to say its even better then the first |
|
| 3 |
A Streetcar Named Desire 1951, PG)
one of my top 5 fav movies of all time, my first favof all time performance by an actor in a film ( brando) this film really is a classic. only brandos second film role although his most powerful performance by far of his career. fav scene the dinner scene the whole cast was perfect and they all recieved oscars except guess who the best actor in the film. thats right the academy snubbed brando. no oscar for what would become one of the greatest performances ever in a film |
|
| 4 |
Pulp Fiction 1994, R)
my top 2 flawless movie from tarantino and avery. the whole cast is great i mean every single person in the film except maybe one the girl at the junkyard is perfect. the film folloes different charachters as they collide woth one another not told in chronological order 2 hitmen, a boxer, a mob boss and his wife, a drugdealer. the film is perfect |
|
| 5 |
Psycho 1960, R)
one of my top 5. i could listen to the soundtrack alobe all day. my fav things about this classic. the soundtrack and the ending. films very rarely ave a good ending but this film is very different. the ending perfect. theres only 2 films with a perfect ending and that is this film and the godfather. |
|
| 6 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 7 |
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse 1991, R) |
|
| 8 |
Superman 1978, PG) |
|
| 9 |
Superman II: The Richard Donner Cut 2006, PG) |
|
| 10 |
The Young Lions 1958, G) |
|
| 11 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 12 |
Last Tango in Paris 1972, NC-17) |
|
| 13 |
Julius Caesar 1953, Unrated) |
|
| 14 |
Viva Zapata! 1952, Unrated) |
|
| 15 |
The Men (Battle Stripe) 1950, Unrated) |
|
| 16 |
The Wild One 1953, Unrated) |
|
| 17 |
The Chase 1966, Unrated) |
|
| 18 |
Guys and Dolls 1955, Unrated) |
|
| 19 |
The Nightcomers 1971, R) |
|
| 20 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 21 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 22 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 23 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 24 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 25 |
The Score 2001, R) |
|
| 26 |
Next 2007, PG-13) |
|
| 27 |
Sin City 2005, R) |
|
| 28 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 29 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 30 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 31 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 32 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 33 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 34 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 35 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 36 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 37 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 38 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 39 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 40 |
Mean Streets 1973, R) |
|
| 41 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 42 |
Casino 1995, R) |
|
| 43 |
East of Eden 1955, PG) |
|
| 44 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 45 |
Rebel Without a Cause 1955, PG-13) |
|
| 46 |
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy 2004, Unrated) |
|
| 47 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 48 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 49 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 50 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 51 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 52 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 53 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 54 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 55 |
The Departed 2006, R) |
|
| 56 |
A Bronx Tale 1993, R) |
|
| 57 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 58 |
Carlito's Way 1993, R) |
|
| 59 |
Snatch 2001, R) |
|
| 60 |
Scarface 1983, R) |
|
| 61 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 62 |
Death Proof 2007, R) |
|
| 63 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 64 |
Road to Perdition 2002, R) |
|
| 65 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 66 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 67 |
True Romance 1993, R) |
|
| 68 |
Star Wars: The Clone Wars 2008, PG) |
|
| 69 |
Street Kings 2008, R) |
|
| 70 |
Lords of Dogtown 2005, PG-13) |
|
| 71 |
Dogtown and Z-Boys 2001, PG-13) |
|
| 72 |
Cannibal Holocaust 1979, NC-17) |
|
| 73 |
The Girl Next Door 2007, R) |
|
| 74 |
An American Crime 2007, R) |
|
| 75 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 76 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 77 |
The Shining 1980, R) |
|
| 78 |
Lolita 1962, Unrated) |
|
| 79 |
Lolita 1997, R) |
|
| 80 |
Paths of Glory 1957, Unrated) |
|
| 81 |
The Magnificent Ambersons 1942, Unrated) |
|
| 82 |
The Stranger 1946, Unrated) |
|
| 83 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 84 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
|
| 85 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 86 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 87 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 88 |
Duel 1972, PG) |
|
| 89 |
The Lost World - Jurassic Park 1997, PG-13) |
|
| 90 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 91 |
Raiders of the Lost Ark , PG) |
|
| 92 |
Hook 1991, PG) |
|
| 93 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 94 |
The Killing (1956) , Unrated) |
|
| 95 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 96 |
Spartacus 1960, PG-13) |
|
| 97 |
Barry Lyndon 1975, PG) |
|
| 98 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 99 |
The Killing 1956, Unrated) |
|
| 100 |
Killer's Kiss 1955, Unrated) |
|
| 101 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 102 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 103 |
Twin Peaks: Fire Walk With Me 1992, Unrated) |
|
| 104 |
It's a Wonderful Life 1946, G)
my all time favorite christmas movie. jimmy stewart gives a great performance as a man stuck in his home town since he was a kid. then on chrsitmas day when he thinks hes going to lose the bank that he owns he decides to commit suicide and an angel comes and shows him what life would be like without him. |
|
| 105 |
Dr. No 1962, PG) |
|
| 106 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 107 |
The Crow 1994, R) |
|
| 108 |
Batman: The Movie 1966, PG) |
|
| 109 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 110 |
Batman Forever 1995, PG-13) |
|
| 111 |
Batman & Robin 1997, PG-13) |
|
| 112 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 113 |
Batman Gotham Knight 2008, PG-13) |
|
| 114 |
Havoc 2005, R) |
|
| 115 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 116 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 117 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004, G) |
|
| 118 |
Hoodwinked 2006, PG) |
|
| 119 |
The Day of the Jackal 1973, PG) |
|
| 120 |
Bully 2001, R)
pretty powerful but not perfect film. larry clark's vision of a group of rich oversexed over drugged hollywood, florida teenagers who conspire to and eventually kill the main kids best friend,the bully. he has treated him like shit his whole life, has raped his girlfriend and raped her friend. even more powerful beacuse it is based on actual events that took place in 1993. although the film was made and set in 2001 as you can watch eminems video forgot about dre on the tv. stars brad renfro who gives a powerful performance. renfro died in hollywood a week before heath ledger. also stars nick stahhl( terminator 3) bijou phillips (havoc). |
|
| 121 |
On Her Majesty's Secret Service 1969, PG) |
|
| 122 |
Superman II 1981, PG) |
|
| 123 |
Superman III 1983, PG) |
|
| 124 |
Superman IV: The Quest for Peace 1987, PG) |
|
| 125 |
Superman: Doomsday 2007, PG-13) |
|
| 126 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 127 |
Glen or Glenda? 1953, Unrated) |
|
| 128 |
Bride of the Monster 1955, Unrated) |
|
| 129 |
Night of the Ghouls 1959, Unrated) |
|
| 130 |
Plan 9 from Outer Space 1956, Unrated) |
|
| 131 |
The Brave 1997, Unrated) |
|
| 132 |
The Man with the Golden Gun 1974, PG) |
|
| 133 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 134 |
Once Upon a Time in America 1984, R) |
|
| 135 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 136 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964, R) |
|
| 137 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965, R) |
|
| 138 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 139 |
Giant 1956, G) |
|
| 140 |
Escape from Alcatraz 1979, PG) |
|
| 141 |
In the Line of Fire 1993, R) |
|
| 142 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 143 |
One Eyed Jacks 1961, PG-13) |
|
| 144 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 145 |
The Color of Money 1986, R) |
|
| 146 |
Gangs of New York 2002, R) |
|
| 147 |
Bringing Out the Dead 1999, R) |
|
| 148 |
Shutter Island 2010, R) |
|
| 149 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 150 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 151 |
Desperado 1995, R) |
|
| 152 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 153 |
Kundun 1997, PG-13) |
|
| 154 |
The Last Temptation of Christ 1988, R) |
|
| 155 |
Alice Doesn't Live Here Anymore 1974, PG) |
|
| 156 |
Who's That Knocking at My Door? 1968, R) |
|
| 157 |
Killing Zoe 1994, R) |
|
| 158 |
Four Rooms 1995, R) |
|
| 159 |
My Best Friend's Birthday 1987, Unrated) |
|
| 160 |
Grindhouse 2007, R) |
|
| 161 |
Sleep with Me 1994, R) |
|
| 162 |
Hostel 2006, R) |
|
| 163 |
Hostel: Part II 2007, R) |
|
| 164 |
Appaloosa 2008, R) |
|
| 165 |
Wild At Heart 1990, R) |
|
| 166 |
Dumbland 2005, Unrated) |
|
| 167 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 168 |
The Straight Story 1999, G) |
|
| 169 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 170 |
Inland Empire 2006, R) |
|
| 171 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 172 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 173 |
Eraserhead 1977, R) |
|
| 174 |
The Devil's Rejects 2005, R) |
|
| 175 |
Halloween 2007, R) |
|
| 176 |
House of 1000 Corpses 2002, R) |
|
| 177 |
Tyrannosaurus Rex 2011, Unrated) |
|
| 178 |
Juice 1992, R) |
|
| 179 |
Poetic Justice 1993, R) |
|
| 180 |
Above the Rim 1994, R) |
|
| 181 |
Bullet 1995, R) |
|
| 182 |
Gang Related 1997, R) |
|
| 183 |
Gridlock'd 1997, R) |
|
| 184 |
Nothing But Trouble 1991, PG-13) |
|
| 185 |
Me, Natalie 1969, PG) |
|
| 186 |
The Panic in Needle Park 1971, R) |
|
| 187 |
Scarecrow 1972, Unrated) |
|
| 188 |
Serpico 1973, R) |
|
| 189 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 190 |
Bobby Deerfield (Heaven Has No Favorites) 1977, PG) |
|
| 191 |
...And Justice For All 1979, R) |
|
| 192 |
Cruising 1980, R) |
|
| 193 |
Author! Author! 1982, PG) |
|
| 194 |
Sea of Love 1989, R) |
|
| 195 |
Dick Tracy 1990, PG) |
|
| 196 |
The Local Stigmatic 1990, Unrated) |
|
| 197 |
Frankie & Johnny 1991, R) |
|
| 198 |
Glengarry Glen Ross 1992, R) |
|
| 199 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 200 |
Two Bits 1994, PG-13) |
|
| 201 |
City Hall 1996, R) |
|
| 202 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 203 |
The Insider 1999, R) |
|
| 204 |
Any Given Sunday 1999, R) |
|
| 205 |
Chinese Coffee 2000, R) |
|
| 206 |
Simone (S1m0ne) 2002, PG-13) |
|
| 207 |
People I Know 2002, R) |
|
| 208 |
The Recruit 2003, PG-13) |
|
| 209 |
Gigli 2003, R) |
|
| 210 |
William Shakespeare's The Merchant of Venice 2004, R) |
|
| 211 |
Two For the Money 2005, R) |
|
| 212 |
88 Minutes 2007, R) |
|
| 213 |
Ocean's Thirteen 2007, PG-13) |
|
| 214 |
Righteous Kill 2008, R)
well where do i begin. i was soo happy before i watched this movie.if you know me then u know that deniro is my 2nd favorite actor and pacino is my 3rd. when i watched the trailor it didnt look like a bad movie. i mean deniro and pacino together so u expect the movie to just be ok, i saw a quentin tarantino interview before where he said that if these two actors were to make a film together the film wouldnt hoild up it would never be good. these two are two of the best actors who ever lived so if they were ever together in a movie the movie would not be good. now i know that tarantino knows his films but i just didnt 100% believe it. i knew to an extent what he said was true but i had high hopes. i mean they were together in heat well sort of. only like 5-10 min together onscreen. but they were both in the film and it was an ok movie,(a 4 out of 5 star movie)so when i saw the trailor for righteous kill i was so happy for one the first pairing of the two legends were they are together the whole movie and not only that but they are friends in the movie. the trailor doesnt look bad it made me want to see the movie right away. i mean obviously i would have seen this movie no matter how bad it looked. i dont care if it was an hour and a half long and had deniro and pacino walking in the woods i still would have seen it.so about the movie. deniro and pacino are two veteran detectives who frame a criminal thta gets away with murder because they cant stand to see him get away with it. then the killing of criminals starts. SPOILER BELOW: so deniro starts letting out his rage by killing thse scum criminals or so we think. but this leads to one of the dumbest twists ever in a movie. is wasnt him it was actually pacino framing deniro. soooo stupid. that alone took my rating down from an already low 3 star to a 2 and a half. i wanted to give it higher just because the star power from these two icons but i just couldnt. i hate to say it but tarantino was right. ( should of known he would be right he really knows his movies)for this movie to of been able to hold the power of deniro and pacino it wouldve neede to have been written by a screenwriter that has as much talent as a writer that they have as actors. and directed by a much better director then avnet. as the acting goes it wasnt anywere close to either of ther ebest but it also wasnt there worst. deniro was the better of the two though actng out his agression. he also had the bigger and better part. but like i said it would have been better if deniro would have been the one doing the killing like we were led to believe. pacino was just ok in a somewhat smaller leading role. its not ther fault the filmed isnt good. or actually maybe it is because they are soo good the film cant keep up with them. but im sure it will make its money in the box office. who doesnt want to see deniro and pacino together?? ohh and another cool thing 50 cent near the end right before he gets shot and hes on his cell phone he says u miss me. the phone that he uses in the movie is the same cell phone i have right now, same color and everything. its a katana 2 phone through sprint black and grey. when i saw him with the phone up to his ear i was like whoa thats my phone .lol no matter what worth a watch !!!!!! |
|
| 215 |
The Sugarland Express 1974, PG) |
|
| 216 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 217 |
1941 1979, PG) |
|
| 218 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008, PG-13) |
|
| 219 |
Twilight Zone: The Movie 1983, PG) |
|
| 220 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 221 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 222 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 223 |
Munich 2005, R) |
|
| 224 |
THX 1138 1971, PG) |
|
| 225 |
Ewoks: The Battle for Endor 1985, Unrated) |
|
| 226 |
The Ewok Adventure (Caravan of Courage) 1984, G) |
|
| 227 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 228 |
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957, Unrated) |
|
| 229 |
Stray Dog (Nora inu) 1949, Unrated) |
|
| 230 |
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958, Unrated) |
|
| 231 |
Candy 2005, R) |
|
| 232 |
Casanova 2005, Unrated) |
|
| 233 |
I'm Not There 2007, R) |
|
| 234 |
The Brothers Grimm 2005, PG-13) |
|
| 235 |
Ned Kelly 2004, R) |
|
| 236 |
Two Hands 1999, R) |
|
| 237 |
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009, PG-13) |
|
| 238 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951, Unrated) |
|
| 239 |
The Santa Clause 1994, PG) |
|
| 240 |
Scrooged 1988, PG-13) |
|
| 241 |
Elf 2003, PG) |
|
| 242 |
The Simpsons' Christmas Message 2004, Unrated) |
|
| 243 |
How the Grinch Stole Christmas 1965, Unrated) |
|
| 244 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 245 |
Lethal Weapon 2 1989, R) |
|
| 246 |
Lethal Weapon 3 1992, R) |
|
| 247 |
Lethal Weapon 4 1998, R) |
|
| 248 |
Rudolph the Red-Nosed Reindeer & the Island of Misfit Toys 2001, Unrated) |
|
| 249 |
Frosty the Snowman 1969, G) |
|
| 250 |
The Libertine 2004, R) |
|
| 251 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 252 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 253 |
Nick of Time 1995, R) |
|
| 254 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 255 |
The Ninth Gate 1999, R) |
|
| 256 |
Blow 2001, R) |
|
| 257 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 258 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 259 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 260 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 261 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 262 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 263 |
Public Enemies 2009, R) |
|
| 264 |
The Haunting 1999, PG-13) |
|
| 265 |
Misery 1990, R) |
|
| 266 |
House on Haunted Hill 1999, R) |
|
| 267 |
House On Haunted Hill 1959, PG) |
|
| 268 |
The Last Man on Earth 1964, Unrated) |
|
| 269 |
The Omega Man 1971, PG) |
|
| 270 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 271 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 272 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 273 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 274 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 275 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 276 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 277 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 278 |
The Bible 1966, G) |
|
| 279 |
The Greatest Story Ever Told 1965, G) |
|
| 280 |
The Ten Commandments 1956, G) |
|
| 281 |
Ken Park 2002, Unrated) |























































































































































































































































































kitt9 posted 3 years ago
Pretty good list there. Good to see your a fan of the classics and of the Batman and Superman movies too. I also enjoy all of the James Bond movies and Indiana Jones myself too.
brando79 posted 3 years ago
heyy kit whats up. yeah i couldnt go without batman, bond, and indiana jones. i love them