My Favorite Movies
Give list a short description
| brainyskeeta's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dead Silence 2006, R) |
|
| 2 |
The Condemned 2007, R) |
|
| 3 |
Vacancy 2007, R) |
|
| 4 |
Sunshine 2007, R) |
|
| 5 |
Brooklyn Rules 2006, R) |
|
| 6 |
Civic Duty 2007, R) |
|
| 7 |
Next 2007, PG-13) |
|
| 8 |
Captivity 2007, R) |
|
| 9 |
Evan Almighty 2007, PG) |
|
| 10 |
Even Money 2007, R) |
|
| 11 |
Twister 1996, PG-13) |
|
| 12 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 13 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 14 |
The Deer Hunter 1978, R) |
|
| 15 |
12 Angry Men 1997, PG-13) |
|
| 16 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 17 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 18 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 19 |
Christine 1983, R) |
|
| 20 |
Sicko 2007, PG-13) |
|
| 21 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 22 |
Talk to Me 2007, R) |
|
| 23 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 24 |
Patton 1970, PG) |
|
| 25 |
Shortcut to Happiness (The Devil and Daniel Webster) 2007, PG-13) |
|
| 26 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965, R) |
|
| 27 |
Soul Plane 2004, R) |
|
| 28 |
Last Great Wilderness 2004, Unrated) |
|
| 29 |
3:10 to Yuma 2007, R) |
|
| 30 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 31 |
Halloween 2007, R) |
|
| 32 |
Sudden Impact 1983, R) |
|
| 33 |
How Stella Got Her Groove Back 1998, R) |
|
| 34 |
Tears of the Sun 2003, R) |
|
| 35 |
Dial M for Murder 1954, PG) |
|
| 36 |
R. Kelly - Trapped in the Closet: Chapters 1-12 2005, R) |
|
| 37 |
Someone to Watch over Me 1987, R) |
|
| 38 |
Mutiny on the Bounty 1962, Unrated) |
|
| 39 |
The Doctor 1991, PG-13) |
|
| 40 |
Article 99 1992, R) |
|
| 41 |
Cry, the Beloved Country 1995, PG-13) |
|
| 42 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 43 |
Twilight Zone: The Movie 1983, PG) |
|
| 44 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 45 |
Fire Down Below 1997, R) |
|
| 46 |
The Howling 1981, R) |
|
| 47 |
Hang 'em High 1968, PG-13) |
|
| 48 |
How the Grinch Stole Christmas 1965, Unrated) |
|
| 49 |
Miller's Crossing 1990, R) |
|
| 50 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 51 |
Broken Arrow 1996, R) |
|
| 52 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 53 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 54 |
Platoon 1986, R) |
|
| 55 |
Good Morning, Vietnam 1987, R) |
|
| 56 |
The Texas Chainsaw Massacre 1974, R) |
|
| 57 |
Miracle on 34th Street 1994, PG) |
|
| 58 |
Hollywood Homicide 2003, PG-13) |
|
| 59 |
Pet Sematary 1989, R) |
|
| 60 |
La Bamba 1987, PG-13) |
|
| 61 |
Alive 1993, R) |
|
| 62 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 63 |
Patriot Games 1992, R) |
|
| 64 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 65 |
White Noise 2: The Light 2007, PG-13) |
|
| 66 |
Zodiac Killer 2004, R) |
|
| 67 |
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990, R) |
|
| 68 |
M 1931, Unrated) |
|
| 69 |
The Forgotten 2004, PG-13) |
|
| 70 |
Freejack 1992, R) |
|
| 71 |
xXx: State of the Union 2005, R) |
|
| 72 |
Under Siege 1992, R) |
|
| 73 |
Hamburger Hill 1987, R) |
|
| 74 |
The Old Man and the Sea 1958, Unrated) |
|
| 75 |
Bad Influence 1990, R) |
|
| 76 |
Stone Cold 1991, R) |
|
| 77 |
For Whom the Bell Tolls 1973, Unrated) |
|
| 78 |
Blackboard Jungle 1955, Unrated) |
|
| 79 |
High Noon 2000, PG-13) |
|
| 80 |
The Turning Point 1977, PG) |
|
| 81 |
Passion Fish 1992, R) |
|
| 82 |
Q & A 1990, R) |
|
| 83 |
The Thin Red Line 1964, PG) |
|
| 84 |
Notre Dame de Paris (The Hunchback of Notre Dame) 1957, PG) |
|
| 85 |
Chattahoochee 1989, R) |
|
| 86 |
Cast a Giant Shadow 1966, Unrated) |
|
| 87 |
The Alphabet Killer 2008, R) |
|
| 88 |
Analyze That 2002, R) |
|
| 89 |
Hard to Kill 1990, R) |
|
| 90 |
The Return of the Living Dead 1985, R) |
|
| 91 |
We Are Marshall 2006, PG) |
|
| 92 |
Terms of Endearment 1983, PG) |
|
| 93 |
Clear and Present Danger 1994, PG-13) |
|
| 94 |
Passenger 57 1992, R) |
|
| 95 |
The Ten Commandments 1956, G) |
|
| 96 |
Deliverance 1972, R) |
|
| 97 |
The Manchurian Candidate 2004, R) |
|
| 98 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 99 |
Sleeping with the Enemy 1991, R) |
|
| 100 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 101 |
An Officer and a Gentleman 1982, R) |
|
| 102 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 103 |
Outbreak 1995, R) |
|
| 104 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 105 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 106 |
Gandhi 1982, PG) |
|
| 107 |
What's Love Got To Do With It? 1993, R) |
|
| 108 |
The Big Sleep 1946, PG) |
|
| 109 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964, R) |
|
| 110 |
Carrie 2002, Unrated) |
|
| 111 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 112 |
Perfect Stranger 2007, R) |
|
| 113 |
Hannibal Rising 2007, R) |
|
| 114 |
What Ever Happened to Baby Jane? 1960, Unrated) |
|
| 115 |
The Towering Inferno 1974, PG) |
|
| 116 |
Asylum 2005, R) |
|
| 117 |
Striking Distance 1993, R) |
|
| 118 |
The Art of War 2000, R) |
|
| 119 |
Dead Calm 1989, R) |
|
| 120 |
On Deadly Ground 1994, R) |
|
| 121 |
Rising Sun 1993, R) |
|
| 122 |
The Fan 1996, R) |
|
| 123 |
The Color of Money 1986, R) |
|
| 124 |
Manhunter 1986, R) |
|
| 125 |
Witness 1985, R) |
|
| 126 |
K-19: The Widowmaker 2002, PG-13) |
|
| 127 |
Dead Man Walking 1995, R) |
|
| 128 |
JFK 1992, R) |
|
| 129 |
Changing Lanes 2002, R) |
|
| 130 |
The Sentinel 2006, PG-13) |
|
| 131 |
The Pelican Brief 1993, PG-13) |
|
| 132 |
Runaway Jury 2003, PG-13) |
|
| 133 |
A View to a Kill 1985, PG) |
|
| 134 |
Child's Play 3 1991, R) |
|
| 135 |
Conspiracy Theory 1997, R) |
|
| 136 |
Along Came a Spider 2001, R) |
|
| 137 |
Psycho 1960, R) |
|
| 138 |
Gone in 60 Seconds 1974, PG) |
|
| 139 |
Live Free or Die 2006, R) |
|
| 140 |
Gray Lady Down 1977, PG) |
|
| 141 |
16 Blocks 2006, PG-13) |
|
| 142 |
Hostel: Part II 2007, R) |
|
| 143 |
Red Dragon 2002, R) |
|
| 144 |
Out of Sight 1998, R) |
|
| 145 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 146 |
Total Recall 1990, R) |
|
| 147 |
Collateral Damage 2002, R) |
|
| 148 |
Above the Law 1988, R) |
|
| 149 |
The General's Daughter 1999, R) |
|
| 150 |
Exit Wounds 2001, R) |
|
| 151 |
A River Runs Through It 1992, PG) |
|
| 152 |
Young Guns 1988, R) |
|
| 153 |
Arachnophobia 1990, PG-13) |
|
| 154 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 155 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 156 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 157 |
Final Destination 2 2003, R) |
|
| 158 |
Flushed Away 2006, PG) |
|
| 159 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 160 |
Last of the Dogmen 1995, PG) |
|
| 161 |
Cobra 1986, R) |
|
| 162 |
Under Siege 2: Dark Territory 1995, R) |
|
| 163 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 164 |
True Romance 1993, R) |
|
| 165 |
The Perfect Storm 2000, PG-13) |
|
| 166 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 167 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 168 |
Lilo & Stitch 2003, G) |
|
| 169 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 170 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 171 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 172 |
Saw III 2006, R) |
|
| 173 |
Open Season 2006, PG) |
|
| 174 |
Behind Enemy Lines 2001, PG-13) |
|
| 175 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 176 |
Sideways 2004, R) |
|
| 177 |
The Pebble and the Penguin 1995, G) |
|
| 178 |
Spy Game 2001, R) |
|
| 179 |
Amityville II: The Possession 1982, R) |
|
| 180 |
F/X2 (F/X 2: The Deadly Art of Illusion) 1991, PG-13) |
|
| 181 |
Casino Royale 1967, G) |
|
| 182 |
Quills 2000, R) |
|
| 183 |
In the Heat of the Night 1967, Unrated) |
|
| 184 |
State Property 2002, R) |
|
| 185 |
Saints and Soldiers 2003, PG-13) |
|
| 186 |
Ed Gein: The Butcher of Plainfield 2007, R) |
|
| 187 |
Species III 2004, R) |
|
| 188 |
Cadence 1990, PG-13) |
|
| 189 |
Speed 1994, R) |
|
| 190 |
Alpha Dog 2006, R) |
|
| 191 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 192 |
Heist 2001, R) |
|
| 193 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 194 |
The Wicker Man 2006, PG-13) |
|
| 195 |
Kiss The Girls 1997, R) |
|
| 196 |
Amistad 1997, R) |
|
| 197 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 198 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 199 |
Chain Reaction 1996, PG-13) |
|
| 200 |
Georgia Rule 2007, R) |
|
| 201 |
The Good Shepherd 2006, R) |
|
| 202 |
Breach 2006, PG-13) |
|
| 203 |
The Fugitive 1993, PG-13) |
|
| 204 |
A Murder of Crows 1998, R) |
|
| 205 |
To Sleep With Anger 1990, PG) |
|
| 206 |
Just Cause 1995, R) |
|
| 207 |
No Way Out 1987, R) |
|
| 208 |
Enemy of the State 1998, R) |
|
| 209 |
The Net 1995, PG-13) |
|
| 210 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 211 |
28 Days 2000, PG-13) |
|
| 212 |
Ransom 1996, R) |
|
| 213 |
Grand Canyon 1991, R) |
|
| 214 |
The Brave One 2007, R) |
|
| 215 |
Death Sentence 2007, R) |
|
| 216 |
Falling Down 1993, R) |
|
| 217 |
White Noise 2005, PG-13) |
|
| 218 |
Stir of Echoes 1999, R) |
|
| 219 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 220 |
The Departed 2006, R) |
|
| 221 |
Eve's Bayou 1997, R) |
|
| 222 |
A Perfect Murder 1998, R) |
|
| 223 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 224 |
Panic Room 2002, R) |
|
| 225 |
Flightplan 2005, PG-13) |
|
| 226 |
Red Eye 2005, PG-13) |
|
| 227 |
Zodiac 2007, R) |
|
| 228 |
Firewall 2006, PG-13) |
|
| 229 |
Hostage 2005, R) |
|
| 230 |
The Marine 2006, PG-13) |
|
| 231 |
Baby Boy 2001, R) |
|
| 232 |
Godsend 2004, PG-13) |
|
| 233 |
Blind Horizon 2004, R) |
|
| 234 |
Akeelah and the Bee 2006, PG) |
|
| 235 |
Pay It Forward 2000, PG-13) |
|
| 236 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 237 |
Dolores Claiborne 1995, R) |
|
| 238 |
Misery 1990, R) |
|
| 239 |
Hard Candy 2005, R) |
|
| 240 |
Brick 2006, R) |
|
| 241 |
Pushing Tin 1999, R) |
|
| 242 |
Once Around 1991, R) |
|
| 243 |
John Q 2001, PG-13) |
|
| 244 |
Waist Deep 2006, R) |
|
| 245 |
Get Rich or Die Tryin' 2005, R) |
|
| 246 |
All About the Benjamins 2002, R) |
|
| 247 |
Friday 1995, R) |
|
| 248 |
Juice 1992, R) |
|
| 249 |
Set It Off 1996, R) |
|
| 250 |
Sling Blade 1996, R) |
|
| 251 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 252 |
The Firm 1993, R) |
|
| 253 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 254 |
Fracture 2007, R) |
|
| 255 |
Primal Fear 1996, R) |
|
| 256 |
The Messengers 2007, PG-13) |
|
| 257 |
Collateral 2004, R) |
|
| 258 |
.45 2007, R) |
|
| 259 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 260 |
Heat 1995, R) |
|
| 261 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 262 |
Double Jeopardy 1999, R) |
|
| 263 |
Training Day 2001, R) |
|
| 264 |
Lethal Weapon 3 1992, R) |
|
| 265 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 266 |
The Fan 1981, R) |
|
| 267 |
Down in the Delta 1998, PG-13) |
|
| 268 |
Critical Mass 2000, R) |
|
| 269 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 270 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 271 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 272 |
Wanted 2008, R) |
|
| 273 |
Rules of Engagement 2000, R) |
|
| 274 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 275 |
Basic 2003, R) |
|
| 276 |
St. Elmo's Fire 1985, PG-13) |
|
| 277 |
The Big Chill 1983, R) |
|
| 278 |
Imitation of Life 1958, Unrated) |
|
| 279 |
A Raisin in the Sun 1961, PG) |
|
| 280 |
A Soldier's Story 1984, PG) |
|
| 281 |
Glory 1989, R) |
|
| 282 |
Boyz n the Hood 1991, R) |
|
| 283 |
New Jack City 1991, R) |
|
| 284 |
South Central 1992, R) |
|
| 285 |
Train Ride 2000, R) |
|
| 286 |
The Accused 1988, R) |
|
| 287 |
Cape Fear 1991, R) |
|
| 288 |
A History of Violence 2005, R) |
|
| 289 |
Eastern Promises 2007, R) |
|
| 290 |
The Midnight Meat Train 2008, R) |
|
| 291 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 292 |
Grindhouse 2007, R) |
|
| 293 |
Skinwalkers 2007, PG-13) |
|
| 294 |
Shoot 'Em Up 2007, R) |
|
| 295 |
Smokin' Aces 2007, R) |
|
| 296 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 297 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 298 |
Nikita (La Femme Nikita) 1990, R) |
|
| 299 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 300 |
The Negotiator 1998, R) |
|
| 301 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 302 |
High Crimes 2002, PG-13) |
|
| 303 |
Premonition 2007, PG-13) |
|
| 304 |
Michael Clayton 2007, R) |
|
| 305 |
Body of Lies 2008, R) |
|
| 306 |
The Number 23 2007, R) |
|
| 307 |
Men of Honor 2000, R) |
|
| 308 |
Gran Torino 2008, R) |
|
| 309 |
Shooter 2007, R) |
|
| 310 |
Burn After Reading 2008, R) |
|
| 311 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 312 |
1408 2007, PG-13) |
|
| 313 |
Gardens of Stone 1987, R) |
|
| 314 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 315 |
The Reaping 2007, R) |
|
| 316 |
First Knight 1995, PG-13) |
|
| 317 |
Steel Magnolias 1989, PG) |
|
| 318 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 319 |
Waiting to Exhale 1995, R) |
|
| 320 |
Despicable Me 2010, PG) |
|
| 321 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 322 |
D-Tox (Eye See You) 2002, R) |
|
| 323 |
The Siege 1998, R) |



































































































































































































































































































































